עידית סילמן בריאיון לכאן חדשות

ח"כ סילמן לכאן חדשות על המתקפה נגדה: יש כאן התנהלות מכוונת

אחרי ח"כ פרוש, גם ח"כ זוהר כינה את עידית סילמן "ילדה" בוועדה המסדרת, לאחר שאיחר לישיבה. בהמשך התנצל • חברי הכנסת מאי גולן ויעקב הוצאו מהדיון • הקואליציה עדיין מתקשה לקדם את הארכת חוק האזרחות • שר התקשורת הנדל לכאן רשת ב: "החוק הזה מביך בעיקר את התאומים סמוטריץ' ובן גביר, לא אותנו"
יערה שפירא
28 ביוני 2021
09:15
עודכן ב 21:38

יו"ר הקואליציה ויו"ר הוועדה המסדרת, חברת הכנסת עידית סילמן הגיבה היום (שני) למתקפות שספגה בימים האחרונים. בריאיון ליערה שפירא ב"חדשות הערב" אמרה ח"כ סילמן כי "יש כאן איזושהי התנהלות מכוונת. או שאני אשבר, או שהקואליציה הזאת תהיה שלמה".

לאחר שכונתה "ילדה קטנה", ונאמר לה "תעני כמו ילדה טובה", אמרה הערב ח"כ סילמן: "אני לא ילדה קטנה, ולדבר יפה - אני תמיד מדברת יפה. אני חושבת שאף אישה לא ראויה לכינוי 'ילדה קטנה', בטח לא מי שיושבת בראש הוועדה המסדרת".

"לא רק עבורי, עבור כלל הנשים שיושבות וצופות בנו במדינת ישראל, ועבור כלל הנערות שיושבות ומסתכלות - זה לקח מאוד גדול. לא ידברו, לא אלינו כנשים ולא אלינו כנערות בשפה שהיא לא ראויה", אמר ח"כ סילמן. 

הבוקר התכנסה הוועדה המסדרת להמשך דיון על תוקפו של חוק האזרחות. הוועדה נפתחה בסערה כשחבר הכנסת מיקי זוהר איחר ושאל באיזה סעיף הוועדה דנה. יו"ר הוועדה עידית סילמן ביקשה שקט, העירה לו על האיחור ואמרה כי עליו לשאול את מי שיושב לצדו. בתגובה תקף זוהר: "למה מי את? תעני כמו ילדה טובה". מאוחר יותר התנצל זוהר בפני סילמן: "אני מתנצל אם נפגעת. הדברים נאמרו בלהט האירועים", אמר חבר הכנסת.

ההתבטאות הזו הגיעה אחרי שבדיון אחר, בשבוע שעבר, כינה גם ח"כ מאיר פרוש מיהדות התורה, את סילמן "ילדה קטנה". "אתה לא תקרא לי ילדה קטנה", נזפה סילמן בפרוש במהלך הוויכוח על סדר הדוברים בוועדה.   

ההסבר של מיקי זוהר למה שקרה בוועדה המסדרת

שר התקשורת יועז הנדל התייחס הבוקר לחוק. "החוק הזה מביך בעיקר את התאומים סמוטריץ' ובן גביר, לא אותנו. הימין צריך להיות אופוזיציה לממשלה ולא למדינה. זה מציג עד כמה אנשים מעדיפים פולחן אישיות על פני אידיאולוגיה", אמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

אתמול, מחשש להפסד בהצבעה, הקואליציה דחתה את ההצבעה בוועדה המסדרת על העברת חוק האזרחות לוועדת חוץ וביטחון, לשם קידומו. מהומה שררה באולם כשחברי כנסת מהאופוזיציה הטיחו בחברי הקואליציה: "פחדנים". בחדשות הערב דווח אמש כי בקואליציה שוקלים לדחות את ההצבעה לשבוע הבא, ולהביא את החוק לדיון ישר במליאת הכנסת. 

הרוחות סערו בוועדה עוד קודם, לקראת הדיון שהיה אמור להתקיים, כשעימות פרץ בין חבר הכנסת ווליד טאהא מרע"ם לחבר הכנסת איתמר בן גביר מהציונות הדתית, עוד בשלב הנאומים המקדימים. בן גביר אמר לחברת הכנסת עידית סילמן מימינה: "תביאי לווליד טאהא את המסכה שלך". טאהא השיב לבן גביר: "יא זבלה, לך לעזאזל. שלא תעז להגיד את השם שלי. תסתום את הפה שלך". בן גביר קרא לו בחזרה: "אתה מחבל. לך מפה. יושבים פה מחבלים בכנסת ישראל".

בנוגע לחוק קיימת מחלוקת גם בתוך הקואליציה. אתמול פורסם בכאן רשת ב כי כל עוד חוק האזרחות לא יעבור בכנסת, שרת הפנים איילת שקד מתכוונת לענות בשלילה באופן פרטני לכל אחת מבקשות איחוד המשפחות שיגיעו אליה. בנוסף, מתכננת שקד להמשיך ולהעלות את החוק לאישור הכנסת, גם אם ייפסל בהתחלה.

שקד נערכת לאפשרות שחוק איסור איחוד משפחות יפול השבוע בכנסת, אם הקואליציה לא תצליח לגייס רוב לתמיכה בחוק. השרה מתכננת למנוע את איחוד המשפחות על ידי הודעות פרטניות לפלסטינים המבקשים לקבל מעמד במסגרת איחוד המשפחות ועל ידי מתן תשובה שלילית באופן אישי לכל אחת ממאות הבקשות שמוגשות למשרדה בכל שנה. בכל שנה מוגשות בערך אלף בקשות לאיחוד משפחות ובכוונת שרת הפנים לדחות כל אחת מהן באופן פרטני ועל ידי כך למנוע את איחוד המשפחות גם ללא החוק.

עוד אמרה שקד בשיחות סגורות: "נביא את החוק פעם אחר פעם להצבעה, גם אם יפול בפעם הראשונה, כדי להביך את הליכוד ואת האופוזיציה ולהראות שהם אחראים לביטולו של החוק. נביא אותו שוב ושוב להצבעה אם הוא יפול השבוע בכנסת".