מאחז אביתר

התושבים יעזבו השבוע, ישיבה תוקם: הצעת הפשרה העדכנית לפינוי המאחז אביתר

על פי ההצעה, תושבי המאחז יעזבו את בתיהם ובעוד כ-6 שבועות תקום בשטח המאחז ישיבה. רה"מ בנט על הפשרה: זה נושא רגיש, עוד לא סגרנו את זה. אתמול נחשף בכאן חדשות כי בכירים בממשלה מקדמים מתווה פשרה בעניין פינוי המאחז
כרמל דנגור
28 ביוני 2021
11:43
עודכן ב 16:45

אחרי הפרסום בכאן חדשות על המגעים לפשרה שמקדמים בכירים בממשלה ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב אחר הצהרים (שני) לפרסום המתווה. בישיבת סיעת "ימינה" אמר רה"מ: "זה נושא רגיש. עוד לא סגרנו אותו, אנו מנסים להגיע לפשרה". רה"מ הוסיף כי שר הביטחון בני גנץ ושרת הפנים איילת שקד "עובדים על זה" וכי עוד לא צריך לעשות מכך חגיגה, כלשונו.

על פי המתווה שפורסם מוקדם יותר, התושבים יעזבו את בתיהם עוד השבוע, ובעוד כשישה שבועות תקום בשטח המאחז ישיבה. 30 תלמידי הישיבה ושלוש משפחות הצוות יאכלסו ככל הנראה חלק מהבתים שנשארו במקום. תושבי המאחז אישרו את המתווה ונשארה הסכמה סופית של המדינה. במקביל, במערכת הביטחון נערכים לפינוי בכוח של המאחז, במידה שהתושבים לא יתפנו מעצמם עד סוף השבוע.

נוסף על כך, כוח צבאי יוצב באופן קבוע במקום. במקביל, המדינה תבחן את מעמד הקרקעות עליהן הוקם המאחז, ובהמשך את הסדרתו. את המגעים מול תושבי המאחז מנהלים שרים בכירים בממשלה, בהם שר הביטחון בני גנץ ושרת הפנים איילת שקד. גם ראש הממשלה נפתלי בנט קיים אתמול פגישה בנושא עם גנץ.

הצעת הפשרה הנוכחית:

- התושבים יעזבו את בתיהם עוד השבוע
- בעוד שישה שבועות תקום במקום ישיבה
- חלק מהבתים יאוכלסו בידי 30 תלמידי הישיבה ושלוש משפחות הצוות
- מוצב צבאי יוקם גם הוא במקום
- המדינה תבחן את מעמד הקרקעות ואת הסדרת המאחז

יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' צייץ בטוויטר בתגובה לפרסום כי הוא "מחזק את תושבי אביתר החלוצים, את המועצה האזורית שומרון ואת רבבות התומכים שהראו בשבועות האחרונים את אהבתם לארץ דרך הרגליים ואת שר הביטחון גנץ על גיבוש המתווה שישאיר את היישוב על הקרקע ויסדיר אותו". סמוטריץ' הוסיף כי "הכדור עכשיו בידיים של הממשלה שחייבת לאשר את פרטי ההסכם כפי שגובש מבלי לחזור בהם מפרטיו ולחתום עליו ובכך לעשות את הדבר הנכון ולמנוע הרס חמור ומיותר".

גם ח"כ אורית סטרוק כתבה בתגובה לפרסום כי היא מברכת את השרים שקד וגנץ שנרתמו לגיבוש ההסכם. "אני קוראת לממשלה לא להיכנע ללחצי חברי הקואליציה מהשמאל, ולא לבטל או לפגוע בכהוא זה בהסכם עם המתיישבים, שהוא בבחינת המינימום הנדרש", כתבה.

ח"כ מוסי רז ממרצ כתב גם הוא כי מדובר ב"כניעה לפורעי החוק". הוא הוסיף כי "בכל מקום אחר בתוך ישראל, כל בנייה לא חוקית הייתה מטופלת ביד ברזל מצד הרשויות. ברם, כאשר מדובר במתנחלים, הממסד לפתע מצטייד בכפפות משי, ומחפש מולם פשרות. הדין לבנייה לא חוקית ופלישה לקרקעות חד הוא, והמאחז הלא מורשה צריך להיות מפונה לא היום, לפני חודשיים".

הבוקר התייחס לסוגייה שר התקשורת יועז הנדל. "אני בעד התיישבות צעירה ועושה זאת עם תשתיות. הממשלה הקודמת השאירה לנו מוקש ואני מקווה שנמצא פתרון. אם לא, נפנה את אביתר בצער וכאב. תפקידנו לוודא שהם חיים נורמלי - כולל אכיפה", אמר הנדל בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

גורמים פוליטיים שנחשפו לפרטי המתווה אמרו כי ראש הממשלה נפתלי בנט מעדיף להימנע מתמונות של הרס מאחז, ודאי כשהמצב הפוליטי שברירי כל כך. המאחז אביתר הוקם בניגוד לחוק לפני קרוב לחודשיים, בתגובה על רצח יהודה גואטה בפיגוע ירי בצומת תפוח. בניגוד למאחזים אחרים, אביתר התרחב בקצב מסחרר, ומתגוררות שם כיום כ-50 משפחות - חלקן בבתי אבן. במקום ישנן תשתיות מים, חשמל, וכביש אספלט שמחבר בין הבתים.

התושבים, שמספרם עומד על כ-200, הקימו בית מדרש ומעון. במקום מוצב כוח צה"ל קבוע, שמתמודד עם הפרות הסדר התכופות שמתפתחות סביב המאחז. ארבעה פלסטינים תושבי הכפר ביתא נהרגו מאש צה"ל בחודש האחרון, במהלך העימותים האלימים סביב המאחז.