חיסוני פייזר במרכז הרפואי שיבא, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

משרד הבריאות ישמיד 800 אלף חיסונים אם לא תימצא מדינה שתרכוש אותם

פרסום ראשון: במשרד הבריאות מחפשים מדינה שתסכים לרכוש את החיסונים הנותרים • משרד התחבורה שוקל לייעד את טרמינל 1 לחוזרים ממדינות אדומות • חשש מפוטנציאל הדבקות במלונות באילת, העירייה נערכת להתגברות התחלואה • משרד הבריאות: ניתן לחסן גם בני נוער שהחלימו מקורונה
קטי דור
28 ביוני 2021
17:00
עודכן ב 19:54

פרסום ראשון: משרד הבריאות ישמיד 800 אלף חיסונים לקורונה, אם לא תימצא מדינה שתרכוש אותם בשבועיים הקרובים. כך פורסם הערב (שני) ב"חדשות הערב" בכאן 11.

במחסנים של משרד הבריאות יש היום מיליון ו-400 אלף חיסונים שתוקפם יפוג בסוף החודש הבא. על פי היעד שהציב ראש הממשלה נפתלי בנט, עד ל-9 ביולי ישראל אמורה לחסן 300 אלף ילדים ולנצל משום כך 600 אלף חיסונים. מכאן שצפויים להישאר 800 אלף חיסונים בעלות של עשרות מיליוני שקלים.

כדי למזער נזקים מנסים במשרד הבריאות לנהל מו"מ עם כמה מדינות שלא קיבלו חיסונים וסובלות ממחסור. הרעיון הוא או למכור למדינות הללו את החיסונים או לתת להן אותם, ולקבל בתמורה מחברת התרופות פייזר חיסונים במועד אחר.

בתוך כך, היום חלה שוב עלייה במספר המאומתים לנגיף: מחצות אובחנו 213 בני אדם בעוד שאתמול אובחנו בישראל 145 מאומתים. מספר החולים שמצבם קשה עומד על 21 בני אדם ומספר הנפטרים מהנגיף עלה ל-6,430.

נשקלת אפשרות לייעוד טרמינל 1 לחוזרים ממדינות אדומות

בעקבות העומסים הכבדים שנרשמו היום בתורים לבדיקות קורונה לשבים מחו"ל בנמל התעופה בן-גוריון, במשרד התחבורה שוקלים להפוך את טרמינל 1 לכזה המיועד לתנועת נוסעים ממדינות אדומות ומדינות עם אזהרת מסע. כך פורסם היום בחדשות הערב.

בנוסף, משרד ראש הממשלה הנחה את משרד הבריאות לקדם מכרז לבחירת ספקית שתקים מערך בדיקות שונה לנוחתים בנמל התעופה בן גוריון. המהלך נובע מתלונות שהתקבלו על משך הזמן שלוקח עד שמתקבלת תשובה על הבדיקה. ההערכה היא שבתוך חודשיים-שלושה יוקם מערך בדיקות חדש, וכי עלות הבדיקה תהיה נמוכה יותר מ-100 שקלים.

גם היום נצפו עומסים כבדים בנתב"ג בתור לבדיקות קורונה. נשיא לשכת התיירות הנכנסת, יוסי פתאל, הגיב על תיעוד העומסים בשדה התעופה ואמר: "חייבים להעביר את האחריות על כל מה שקורה בנתב"ג להנהלת נתב"ג. הם יודעים לנהל באופן מיטיבי יותר טוב מכל פקיד במשרד הבריאות".

"הגיע הזמן שמשרד הבריאות יסיר את ידיו מענייני תפעול בכלל ובשדה התעופה בפרט. מדובר בתחום מורכב ומקצועי של ניהול תנועה של אנשים, מטוסים ומטענים וסנכרון בין כל הגורמים" הוסיף פתאל. בתחום תיירות הפנים, במשרד הבריאות חוששים מפוטציאל הדבקות במלונות באילת, ומתכוונים לפנות לעירייה בנידון. העירייה מצידה נערכת למצב של עלייה בתחלואה.

פרופ' חזי לוי על התפשטות הזן ההודי: הנגיף ימשיך לתעתע

המנכ"ל היוצא של משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, התייחס היום בתוכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז לזן ההודי, ואמר כי הנגיף ימשיך לתעתע בנו ואנו צריכים ללמוד לחיות עמו ולנטר אותו. "הדבר החשוב ביותר הוא להתחסן משום הסיבוכים מהמחלה עלולים להיות קשים יותר מתופעות הלוואי האפשריות של החיסון", הוסיף פרופסור לוי.

בד בבד, שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון הודיעה שסיכמה עם משרד הבריאות כי סטודנטים הנבחנים במערכת ההשכלה הגבוהה יהיו פטורים מעטיית מסכות, וכך גם הנבחנים בפסיכומטרי. הבחינות יתקיימו תוך שמירה על כללי הבריאות בהם שמירת מרחק של שני מטרים בין הנבחנים ושמירה על חדר מאוורר.

מוקדם יותר, ראש הממשלה נפתלי בנט קרא לבני הנוער להתחסן, ואמר: "נותרו 11 ימים, אנחנו במרוץ נגד הזמן - צאו להתחסן". בנט הוסיף: "אני יודע כמה אתם רוצים לבלות בקיץ, ואתם תוכלו. אנחנו לא רוצים להטיל על אף אחד שום מגבלה, לא על מסיבות, לא על טיולים, לא על קפסולות - כלום. אבל בשביל זה אתם צריכים לדבר עם ההורים שלכם ולצאת להתחסן כדי שיהיה לנו קיץ נפלא בלי סגרים ובלי הגבלות".

כוכב יאיר נכנס היום לרשימת היישובים האדומים

נמשכת מגמת הירידה בתחלואת הקורונה בבנימינה-גבעת עדה. כעת יש שם כ-140 מאומתים. היישוב כוכב יאיר הצטרף היום לבנימינה לרשימת היישובים האדומים. הרצליה רמלה ואביאל יישובים צהובים.

במערכת החינוך אובחנו ביממה האחרונה עוד 13 תלמידים ואנשי צוות שנדבקו בנגיף. כעת יש כ-660 תלמידים ואנשי צוות מאומתים, רובם בחטיבות העליונות שכבר יצאו לחופש. אתמול אובחנו 145 נדבקים חדשים מתוך כ-40 אלף בדיקות. בבתי החולים מאושפזים 22 חולי קורונה במצב קשה. משרד הבריאות עדכן היום את ההתוויה ומאפשר כעת לחסן גם בני נוער שהחלימו מקורונה. הם יכולים לקבל מנה אחת, כפי שמקבלים מבוגרים שהחלימו.

השתתפו בהכנת הידיעה: שרון עידן ולירן כוג'הינוף