ביידן וריבלין, אמש
צילום: חיים צח, לע"מ

בלט בהיעדרו: נתניהו | הזווית

ריבלין מבקר בארצות הברית בעיצומה של מערכת דיפלומטית ישראלית שמטרתה העיקרית לשפר את הסכם הגרעין מול איראן. אך למטרה זו מתווסף הרצון לאותת למדינות העולם, וגם לציבור בישראל - מדיניות החוץ הישראלית לא התחילה ונגמרה עם נתניהו
הזווית
29 ביוני 2021
07:30

לביקור של נשיא המדינה ריבלין בארצות הברית נקשרו כמה כותרות. "ביקורו האחרון של ריבלין בתפקיד" ו-"פגישה ראשונה בין ביידן כנשיא לבכיר ישראלי" הן שתיים מהבולטות שבהן. אבל מעל ביקורו של ריבלין בוושינגטון מרחפת רוח השינוי השלטוני בישראל - והיעדרו של בנימין נתניהו, שניהל ביד רמה את יחסי ישראל וארצות הברית ב-12 השנים האחרונות. 

אמנם ביקורו של ריבלין לארצות הברית תוכנן לפני הקמת הממשלה, אך אפשר לראות בו חלק משורה של פעולות דיפלומטיות שמבצעת ממשלת בנט. מטרתן - סימון לעולם, אך בעיקר פנימה לציבור בישראל - שהדיפלומטיה הישראלית לא התחילה ונגמרה עם בנימין נתניהו. 

מלבד ביקורי ריבלין והרמטכ"ל כוכבי בארצות הברית, שתוכננו עוד לפני הממשלה החדשה, שר החוץ לפיד נפגש ברומא עם מקביליו מארצות הברית ומבחריין, והיום (שלישי) טס לאמירויות. בארצות הברית כבר דיברו אמש בקול רם על ביקור מתוכנן של בנט בוושינגטון, ולזה יש להוסיף גם את שיחת הטלפון שקיים ראש הממשלה עם נשיא מצרים א-סיסי

נתניהו נתפס כאדם שמזוהה באופן מוחלט עם המפלגה הרפובליקנית. למרות שניסה להיות זהיר בהתבטאויותיו, אבל התדמית דבקה בו. פרשן כאן חדשות שמואל רוזנר תיאר את הפגישות - אלו שהתקיימו ואלו שעתידות להתקיים, בין ממשלת בנט לממשל ביידן כהזדמנות לחדש את השיח עם המפלגה הדמוקרטית בלי הצל הגדול של נתניהו שמעיב על היחסים האלה. 

"משימת חייו" של נתניהו בהקשר ליחסים עם ארצות הברית הייתה מניעת הסכם הגרעין עם איראן. נסיגתו של טראמפ מההסכם הייתה הישג גדול לראש ממשלת ישראל לשעבר. אבל התבוסה של טראמפ לביידן טרפה את הקלפים, וההסכם חזר לשולחן ובגדול. 

בתחילת המפגש בין ריבלין לביידן אמר האמריקני, שבמשמרתו לא יהיה לאיראן נשק גרעיני. בסיום המפגש, אמר ריבלין שמצא "אצל ביידן היענות בנוגע לדברים שצריך לפקוח עליהם עין בנושא הגרעין האיראני". ראש תחום החוץ של כאן חדשות, מואב ורדי, התייחס בפרשנותו ליחס הישראלי כניסיון ליצור "טווח ביניים". 

הטווח הוא זה שבין להסכים להסכם גרעין, לחבק אותו ולהגיד תודה לארצות הברית - למרות שהוא גרוע לישראל, ובין לעומתיות והתנגדות מוחלטת. האמצע הזה נוגע ליכולת להשפיע על הסכמים קריטיים לישראל שאפשר לעבוד עליהם. כמו למשל - מה נחשב הפרה, מה קורה שיש הפרה או מה קורה אם איראן נסוגה מההסכם. 

מהמפגש עם ביידן, המשיך ריבלין לפגישה עם יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי - אייקון דמוקרטי. כנראה שבישראל הבינו שהרוח דמוקרטית מנשבת בוושינגטון, ופועלים בהתאם. כעת נשאר רק לגלות אם אפשר לתקן את הנזק שנגרם בשנות הקונפליקט של ישראל של נתניהו מול ארצות הברית של אובמה. 

הזקן שלא ישן | עוד יום