ביידן וריבלין בפגישתם
צילום: אי-פי

ריבלין טען בפני ביידן: החזית האזורית מול איראן מתערערת

לפי גורמים מדיניים המעורים בשיחה, ריבלין טען בפני מקבילו שאם מדינות באזור יראו שארצות הברית נסוגה ממעורבותה, הן יחזקו את הקשרים עם איראן • גורמים מדיניים מעריכים: בנט יוזמן לבית הלבן בשבועות הקרובים
נתן גוטמן
29 ביוני 2021
06:00

פסגת הנשיאים: נשיא המדינה ראובן ריבלין הציג בפני הנשיא ביידן הערכות לפיהן החזית הערבית נגד איראן מתערערת. לפי גורמים מדיניים המעורים בפרטי הפגישה שהתקיימה הלילה (שלישי), ריבלין טען שקיים חשש שמדינות ערביות שבעבר התנגדו לאיראן, יחפשו כעת דרכים להתקרב לאיראן אם ירגישו שארצות הברית נסוגה ממעורבותה באזור. 

בנוסף, ריבלין הציג בפני ביידן בקשות של ישראל לסיוע אמריקני בהצטיידות בפצצות מונחות מדויקות כדי להפחית פגיעה האזרחים וכן לסיוע אמריקני בחידוש מערכות נשק שהתיישנו. בשיחה עם ביידן שוחח המארח עם ריבלין על הרכב הממשלה החדשה בישראל והביע את רצונו להפגש בקרוב עם ראש הממשלה נפתלי בנט. ההערכה היא כי פגישה זו עשויה להתקיים בתוך שבועות ספורים.

בפתח הפגישה אמר הנשיא האמריקני כי הוא מחוייב למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. בהודעת הבית הלבן נאמר שהנשיא ביידן הזמין את ראש־הממשלה בנט להיוועד עמו בקרוב, ומעריכים כי הפגישה תהיה בשבועות הקרובים. עוד נאמר בהודעה כי ביידן ציין לפני ריבלין את תמיכת ארצות הברית בפתרון שתי המדינות והדגיש כי ממשלו סבור שעל ישראל לנקוט צעדים כדי לאפשר יציבות ורגיעה ברצועת עזה. 

שלשום נפגש ריבלין בניו-יורק עם ראשי הקהילה היהודית. בדברים שנשא במפגש התייחס ריבלין בין השאר לתוצאות הבחירות לנשיאות איראן ואמר כי הבחירה ברודן האחראי למותם של אלפים היא הוכחה נוספת לסכנה האיומה הנשקפת מן המשטר האיראני לישראל ולעולם כולו. הוא ציין כי ישוחח על כך עם הנשיא ביידן והוסיף: "אולי יהיו בינינו חילוקי דעות אבל כתמיד, ננהל אותם כפי שחברים נוהגים לנהל מחלוקות. ארצות הברית הייתה תמיד הידידה הקרובה ביותר של מדינת ישראל, ותמיד נהיה אסירי תודה על התמיכה העקבית והעל-מפלגתית לה אנו זוכים מכל ממשל".