מצעד גאווה בירושלים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

במסלול עוקף עירייה: המדינה תעניק תקציב מיוחד לבית הפתוח בי-ם

בעיריית ירושלים בחרו שלא להשיב לקול קורא של תקצוב תוכניות לקהילות להט"ב ברשויות המקומיות, ובמשרד לשוויון חברתי החליטו לצאת בפיילוט בסכום של 1.25 מיליון שקלים עבור הבית הפתוח בבירה
איתי שיקמן
29 ביוני 2021
10:39

המשרד לשוויון חברתי יעניק תקציב מיוחד בסך 1.25 מיליון שקלים לבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים, באופן שעוקף את העייריה. זאת על בסיס חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. 

ההחלטה על העברת הכסף לבית הפתוח בבירה מגיעה לאחר שבמשרד לשוויון חברתי הקצו תקציב ייעודי לפיתוח וביצוע תכניות שונות למען קהילות להט"ב ברשויות המקומיות בכל רחבי הארץ. אל הקול הקורא ניגשו יותר מ-70 רשויות, אך בעיריית ירושלים - הרשות המקומית שבשטחה הכי הרבה תושבים בישראל - לא השיבו לקול הקורא ולא ביקשו לממש את האפשרות לקבלת התקציבים. ירושלים היא העיר היחידה מבין 5 הערים הגדולות בישראל שלא ניגשה לקול הקורא.

מאפייניה הייחודיים של ירושלים הביאו לכך שבעיר פועל מאז 1997 מרכז גאה, שהוקם ומופעל באופן עצמאי על ידי הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות. הבית הפתוח הינו עמותה, והוא מתוקצב באופן חלקי מאוד על ידי העירייה, זאת רק לאחר שבית המשפט כפה על עיריית ירושלים להעביר לעמותה תקציבים. גם בימים אלו העמותה נמצאת בהליכים משפטיים מול העירייה על מנת לקבל כספים רבים שלדבריה מגיעים לה.

העמותה, שבמשך שנים מספקת שירותים קהילתיים ועירוניים לאוכלוסיית הלהט"ב בירושלים,  הכוללת גם אוכלוסיות קצה בתוך הקהילה הזאת כמו להט"בים חרדים וערבים, לא יכלה לגשת לקול הקורא שפרסם המשרד לשיוויון חברתי לרשויות. לכן החליטו במשרד לצאת בפיילוט שיתוקצב בסכום של 1.25 מיליון שקלים לשנת 2021.

בין השירותים שנידונים כעת במסגרת הפיילוט: תוכנית לקידום תעסוקת להט"ב, סדנאות לקהילה הטרנסג'נדרית, פעילויות לקידום סובלנות ברחבי העיר, קורסי מנהיגות, פעילויות תמיכה והדרכה לבני משפחה של להט"ב, תוכניות יזמות וליווי עסקי של מנטורים ותוכניות לחברה הערבית חברי קהילת הלהט"ב.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "עיריית ירושלים עמדה בקשר מספר פעמים עם נציג המשרד לשוויון חברתי העומד מאחורי פרסום ה'קול קורא', מתוך כוונה לגשת ולממש את ה'קול קורא' למען הקהילה הגאה הירושלמית באמצעות הבית הפתוח, המרכז המשמעותי ביותר בירושלים עבור הקהילה הגאה בעיר. המשרד לא הכיר בבית הפתוח כמרכז להט"ב לעניין ה'קול קורא'. העירייה מעניקה תמיכה קבועה לבית הפתוח ושכירות המבנה בו הוא פועל משולמת על ידי הרשות המקומית".