אילוסטרציה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חוות הדעת הפסיכיאטרית התעכבה - הנער נכלא לשבוע

למרות הסכמת התביעה והסנגוריה שהוא לא כשיר לעמוד לדין, גל בן ה-16 נשלח לבית הכלא לנוער ללא טיפול נפשי מספק המתאים למצבו. הנער נעצר בחשד לעבירות רבות של תקיפה, גניבה ועוד
איתי שיקמן
29 ביוני 2021
13:24

הפסיכיאטרית המחוזית לא העבירה חוות דעת נהירה וברורה לבית המשפט בעניינו של נער מתמודד נפש - והוא נשלח למעצר למשך יותר משבוע. זאת למרות הסכמת הצדדים כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין. כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

גל, נער בן 16 מאזור השפלה, נעצר לפני שלושה שבועות על ידי המשטרה בגין חשד לעבירות רבות של תקיפה, גניבה ועוד. גל הוא מתמודד נפש, שעבר לפני כמה שנים פגיעה מינית קשה בבית ספרו. דבר התקיפה נודע רק שנים מאוחר יותר, והנער לא קיבל טיפול מספק.

הוא העביר את ימי המעצר הראשונים במעצר הנוכחי בבית הכלא לנוער אופק, כשהוא לא מקבל טיפול נפשי שמתאים למצבו. בהמשך הוא הועבר לאבחון וטיפול במרכזים לבריאות הנפש "שלוותה" ו"מרחבים". משום שמעמדו המשפטי בימים אלו היה מוגדר כעציר, כל יציאה מחוץ למתקן של שירות בתי הסוהר לצורך טיפול רפואי דורשת ליווי וזקיפות מסביב לשעון של שוטר.

לדברי כמה גורמים שונים המעורים בנושא, גל איבד את העשתונות פעמים רבות במהלך שלושת ימים בהם היה במרכז הרפואי לבריאות הנפש. הוא תקף את הצוות ואת השוטרים המלווים במשך הזמן שהוא הוחזק במקום, ומאחר שהיה תחת אחריות המשטרה, החליטו לפרקים השוטרים לאזוק אותו במקום לדאוג לטיפול.

שלושה ימים אחרי שהגיע למרכז הרפואי, הוחלט להחזירו למעצר בכלא אופק. משפחתו ועורך דינו נזעקו, ולבקשתם, בית המשפט התערב ודרש כי הפסיכיאטר המחוזי ימסור חוות דעת בנוגע לאישומים נגדו, כדי לדעת אם הוא כשיר לעמוד לדין. אלא שחוות הדעת של הפסיכיאטרית המחוזית – שהתקבלה באיחור – כללה תחילה פרטים של נער אחר בכלל, ובהמשך, כשחוות הדעת הנכונה העוברה, היא הייתה חסרה, לא קוהרנטית ולא כזו שעומדת בסטנדרטים המקצועיים שבית המשפט דורש.

יש לציין כי בין התביעה לסניגוריה הייתה הסכמה כי הנער לא כשיר לעמוד לדין, אך בהיעדר חוות דעת של הפסיכיאטרית המחוזית שהתעכבה שוב ושוב, נאלץ בית המשפט להותיר את הנער במעצר, ללא כל טיפול שמתאים למצבו הנפשי, שהלך והידרדר. רק התערבות של השופט עידו דרואין גמליאל מבית המשפט המחוזי מרכז, שכללה הוראה חריגה שלו לזמן פסיכיאטר מטעם הפסיכיאטרית המחוזית באופן פיזי לדיון בבית משפט, וכן להעבירו למתקן פסיכיאטרי – הביאה להוצאתו של הנער ממעצר.

בדיון שהתקיים ביום ראשון בבית משפט השלום בראשון לציון, העבירה הפסיאטרית המחוזית באיחור רב חוות דעת שקבעה כי הנער אינו כשיר לעמוד לדין. בית המשפט קבע כי כתב האישום מבוטל וכי הנער יועבר לאשפוז במוסד שייקבע על ידי הפסיכיאטרית המחוזית.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המקרה נדון בבית המשפט, לכן אנו נימנע מלהגיב בנושא".