-

למה אנחנו משלמים יותר מדי על ניהול הפנסיה שלנו?

דוח מיוחד של ועדה, שהרגולטור עצמו מינה, בדק וגילה שאנחנו סתם משלמים עוד דמי ניהול. זמן טוב להכיר את האיש שקובע כמה כסף נוציא על... כלום
שאול אמסטרדמסקי
29 ביוני 2021
17:24
עודכן ב 21:18

בואו נעשה שנייה הפסקה מהפוליטיקה. בואו נדבר על איך אני, אתם וכולנו משלמים יותר מדי כסף בדמי ניהול בפנסיה והכול בגלל הרגולטור של הפנסיה - משה ברקת. בתוך הפנסיה שלנו יש כמה סוגים של דמי ניהול. יש דמי ניהול מכל הפקדה שאתם מפקידים כל חודש, יש דמי ניהול מכל החיסכון שאתם צוברים ויש גם סוג שלישי שמופיע פה בקטן - הוצאות ניהול השקעות. ואלה דמי ניהול נוספים שהרגולטור מאפשר לגופי הפנסיה לגבות מאיתנו בנוסף לדמי הניהול הרגילים.

למה? הרציונל אמר ככה: גופי הפנסיה שלנו לא יודעים לנהל את כל ההשקעות בעולם. לפעמים הם צריכים להיעזר בגופי השקעות חיצוניים כמו קרנות סופר מיוחדות בארצות הברית. בשביל שזה יקרה, צריך לאפשר להם לגבות את דמי הניהול האקסטרה האלה.

במשך שנים העיתונות אמרה: לא, הדבר הזה לא מוצדק, אבל הרגולטור איפשר את זה. רק שדוח מיוחד של ועדה שהרגולטור עצמו מינה, בדקה את זה וגילתה שעבור דמי הניהול האקסטרה האלה שאנחנו משלמים, אנחנו לא מקבלים אקסטרה תשואה. כלומר, אנחנו סתם משלמים.

מה עושים עכשיו? עכשיו הרגולטור צריך לחשוב על איזו רפורמה לעשות? והוא צריך לשמוע את הציבור וזה ייקח 100 שנה. במקום זה הוא יכול להחליט שמחר בבוקר הוא אוסר על גופי הפנסיה להמשיך לגבות את דמי הניהול האקסטרה האלה ואחרי זה לחשוב איזה רפורמות לעשות. ואם הרגולטור מתמהמה או גורר רגליים, אז אנחנו יכולים לדרוש מהבוס שלו, שר האוצר אביגדור ליברמן, לדפוק לו על השולחן ולהגיד לו: אדוני, תבטל את דמי הניהול האלה כי יוקר המחיה מתחיל גם בפנסיה.