איילת שקד ומנסור עבאס

חוק האזרחות: האולטימטום של שקד לרע"ם

שרת הפנים פנתה למפלגה של עבאס ואמרה כי תקדם את חוק יסוד ההגירה, שבליכוד מבקשים לקדם, אם רע"ם לא תצביע בעד חוק האזרחות. ברקע המחלוקת: ההצבעה על חוק נדחתה ליום שני כדי להגיע להסכמות • סמוטריץ' תקף: מי שטובת המדינה לנגד עיניו משתמש ברוב הימני בכנסת כדי להעביר את חוק ההגירה - ולא עושה בו איום
סולימאן מסוודה
29 ביוני 2021
19:54
עודכן ב 22:09

שרת הפנים איילת שקד פנתה לרע"ם ואיימה כי תקדם את חוק יסוד ההגירה, שבליכוד מבקשים לקדם, אם מפלגתו של מנסור עבאס לא תצביע בעד חוק האזרחות. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. גם במרצ שוקלים להצביע נגד החוק. ברקע המחלוקת, ההצבעה על החוק נדחתה ליום שני כדי להגיע להסכמות.

בתגובה לפרסום בכאן חדשות, כתב יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' בחשבון הטוויטר שלו: "חוק יסוד ההגירה הוא הדבר הנכון. מי שטובת מדינת ישראל לנגד עיניו, ולא פוליטיקה קטנה, לא משתמש בו כאיום על שותפיו תומכי הטרור כדי להעביר חוק רע - אלא משתמש ברוב הימני הגדול שיש בכנסת הזו כדי להעביר אותו, בתיאום עם האופוזיציה". 

דיון נוסף של הוועדה המסדרת, שדנה בין השאר בחוק שאוסר על איחוד משפחות של פלסטינים, הידרדר היום לקללות וצעקות בין חברי האופוזיציה לחברי הקואליציה. יו"ר הישיבה חבר הכנסת בועז טופורובסקי ביקש מהסדרנים להוציא החוצה מהאולם את חברי הכנסת אורית סטרוק, דוד אמסלם ודוד ביטן. בתגובה, הטיח ביטן ביו"ר הישיבה: "אתה פשוט בריון". אמסלם צעק: "בושה וחרפה, אתה לא מתבייש?". ח"כ סטרוק הטיחה גם היא - "תתבייש".

כל חברי הכנסת של הרשימה המשותפת וחברת הכנסת איבתיסאם מראענה ממפלגת העבודה הצטרפו לעשרות משפחות המפגינות מול הכנסת בדרישה שלא לחוקק את חוק האזרחות. יו"ר רע"ם עבאס ניגש אליהם ואמר כי הוא פועל לגבש מתווה הוגן שיאפשר למשפחות לחיות בכבוד.

גם שלשום התעמתו חברי הקואליציה והאופוזיציה בוועדה המסדרת, בין השאר - גם על חוק האזרחות. הקואליציה לבסוף דחתה את ההצבעה על החוק, מחשש שלא תשיג רוב בעקבות המחלוקות בתוכה.