בנט ונתניהו במליאה, בתחילת החודש
צילום: רויטרס

הפינג פונג נמשך: התנאי של הקואליציה לליכוד לתמיכה בחוק ההגירה

לאור המחלוקת על הארכת חוק האזרחות האוסר איחוד משפחות בין פלסטינים, בכירים בקואליציה אמרו שהם מוכנים לדון בחוק היסוד שמקדמת האופוזיציה, אם זו תתמוך קודם בהארכת חוק האזרחות
זאב קם
30 ביוני 2021
07:58
עודכן ב 17:57

המחלוקת סביב חוק האזרחות: שרת הפנים איילת שקד נועדה אחר הצהריים (רביעי) עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס וחבר מפלגתו ח"כ ואליד טאהא. גם לאחר הפגישה לא הושגו הסכמות בין הצדדים בנוגע לחוק האזרחות והם סיכמו להיפגש שוב הלילה.

הבוקר פורסם  בכאן רשת ב כי לראשונה מאז החל הדיון על הארכת החוק, בקואליציה מוכנים לנהל מגעים לגבי חוק יסוד: ההגירה שהציעה האופוזיציה - בתמורה להארכת הוראת השעה של חוק האזרחות בשנה.   

עד אתמול עוד סירבו באופן נחרץ בקואליציה לנהל מגעים מול הליכוד ומול האופוזיציה על חוק יסוד ההגירה, גם לאחר הצעת יו"ר האופוזיציה נתניהו להאריך בחודשיים את הוראת השעה של חוק האזרחות תמורת קידום חוק יסוד ההגירה.

עכשיו אומרים בכירים בקואליציה שיסכימו להיכנס למשא ומתן על חוק יסוד ההגירה אך כדי שזה יקרה הליכוד נדרש לעמוד בתנאי מוקדם - להצביע בשבוע הבא על הארכה בשנה של הוראת השעה של חוק האזרחות, ולא רק בהארכה של חודשיים. אז יהיו מוכנים בקואליציה לשבת עם האופוזיציה ולדון על חוק יסוד ההגירה שהגישו בליכוד ובציונות הדתית.

יו"ר האופוזיציה נתניהו נפגש אחר הצהריים בכנסת עם ראשי סיעות האופוזיציה, פרט לרשימה המשותפת, כדי לדון בהצעות מהקואליציה לתמורה בעד ביטול הפיליבסטרים העתידיים המתוכננים במליאה. טרם התקבלה החלטה בעניין.

האולטימטום של שקד לרע"ם

שרת הפנים איילת שקד פנתה לרע"ם ואיימה כי תקדם את חוק יסוד ההגירה, שבליכוד מבקשים לקדם, אם מפלגתו של מנסור עבאס לא תצביע בעד חוק האזרחות. כך פורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11. גם במרצ שוקלים להצביע נגד החוק. ברקע המחלוקת, ההצבעה על החוק נדחתה ליום שני כדי להגיע להסכמות.

בתגובה לפרסום בכאן חדשות, כתב יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' בחשבון הטוויטר שלו: "חוק יסוד ההגירה הוא הדבר הנכון. מי שטובת מדינת ישראל לנגד עיניו, ולא פוליטיקה קטנה, לא משתמש בו כאיום על שותפיו תומכי הטרור כדי להעביר חוק רע - אלא משתמש ברוב הימני הגדול שיש בכנסת הזו כדי להעביר אותו, בתיאום עם האופוזיציה".