נהריה, בשנה שעברה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

ערים בישראל בסכנה: הרשויות אינן ערוכות להצפות

המבקר: מוכנות הרשויות המקומיות תלויה ברצונן לקיים את ההנחיות. שלוש מתוך ארבע רשויות שנבדקו לא תיחזקו בקביעות את מערכות הניקוז בתחומן. אנגלמן קרא לקבוע גורם ממלכתי שיתכלל את הדרישות שעל הרשויות למלא בנוגע לאירועי חירום אזרחיים
דנה ירקצי
30 ביוני 2021
12:21

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן קרא להסדיר בדחיפות את סוגיית היערכות הרשויות המקומיות לאירועי חירום אזרחיים, בדגש על שיטפונות והצפות מאירועי גשם קיצוניים. בדוח שפרסם הבוקר (רביעי) קבע המבקר כי יש צורך לקבוע גורם ממלכתי שיתכלל את כלל הדרישות וההנחיות שעל הרשויות המקומיות למלא בנוגע לאירועי חירום אזרחיים.

אנגלמן מצא כי כיום אין הסמכה לאף גוף ממשלתי לאכוף על הרשויות המקומיות לבצע הנחיות בנוגע לאירועי חירום אזרחיים. בדוח המבקר עלה כי מוכנותה של כל רשות מקומית לאירועים אלו תלויה ברצונה וביכולתה של הרשות לקיים את ההנחיות שניתנו לה. כמו כן, לא הוגשה חלוקת האחריות בין רשויות הניקוז לרשויות המקומיות בנוגע לתשתיות הניקוז הממוקמות בתחום העירוני.

שלוש מתוך ארבע רשויות שנבדקו - אשקלון, נהריה וג'יסר א-זרקא - לא תיחזקו בקביעות את מערכות הניקוז שבתחומן ולא הכינו תוכנית עבודה לתחזוקה סדירה ושיטתית שתשמור על תקינות המערכת. כמו כן, עיריית נהריה והמועצה המקומית ג'יסר א-זרקא לא מיפו את מערכות הניקוז שלהן ולא הכינו תוכניות אב לניקוז. עיריית אשקלון ועיריית כפר סבא הכינו תוכנית אב לניקוז, אך ביצעו אותה באופן חלקי בלבד. עיריות אלה מיפו את מערכות הניקוז שלהן, אך אין בידיהן מידע על גיל המערכות. עוד עלה כי תשתיות הניקוז של הרשויות המקומיות שנבדקו לא נותנות מענה לתרחישי הייחוס המעודכנים של כמויות הגשם והספיקות הצפויות. תכנון תוכנית ההגנה לעיר נהריה טרם הושלם.

המבקר מצא כי המועצה המקומית ג'יסר א-זרקא לא גבתה את היטלי התיעול בהתאם לחוק העזר שחוקקה, וכי עיריית נהריה השתמשה בשנת 2016 בחלק מכספי היטל התיעול לפרוייקטים שאינם קשורים לתיעול העיר. בשנים 2016 עד 2020 הסתכמו ההשקעות של ארבע הרשויות המקומיות שנבדקו בתשתיות הניקוז שבתחומן בכ-172 מיליון שקלים ובאותן השנים הן גבו היטלי תיעול בסכום של כ-55 מיליון שקלים.

בנוסף, העיריות אשקלון ונהריה ביצעו בנייה שלא בהתאם להוראות התמ"א ולחוות הדעת של רשויות הניקוז הרלוונטיות בלי שניתנו בה פתרונות ניקוז הולמים. כך לדוגמה באשקלון - בתכנון שכונת "עיר היין" המתוכננת ל-40 אלף תושבים, ובנהריה - העירייה לא הסירה חסמים להולכי רגל מעל נחל הגעתון למרות בקשות רשות הניקוז לעשות כן. כמו כן, בעיריות אשקלון ונהריה ובמועצה המקומית ג'יסר א-זרקא לא קבעו נהלים מקיפים להיערכות לאירועי שיטפונות ולתפקוד בהם, ולא תרגלו את מערכי החירום שלהן לקראת אירועים כאלה.

בהיבט של תפקוד הרשויות המקומיות באירועי חורף 2020, נמצא כי עיריות אשקלון ונהריה לא ניהלו יומן אירועים לתיעוד אירועי חורף 2020. עיריית אשקלון לא תיעדה את פעילותו של מרכז ההפעלה שלה. מרכז ההפעלה של עיריית נהריה לא היה ערוך להתמודד עם אירוע השיטפון בינואר 2020, ובמהלך האירוע נציגי העירייה שהיו בו העתיקו את פעילותם לבניין משטרת נהריה. המוקד העירוני בנהרייה לא פעל במשך כמה שעות והפניות אליו לא תועדו בזמן אמת ולא טופלו. בנוסף, המרכז לחיזוי שיטפונות שהקימו השירות המטאורולוגי והשירות ההידרולוגי באוקטובר 2019 מפיץ תחזיות לשיטפונות בנחלים, אך אינו עורך תחזיות לשיטפונות ולהצפות באזורים העירוניים.