בנט

בנט: תמיד נגן על עצמנו בתקיפות מקרוב ומרחוק

ראש הממשלה נושא דברים בהר הרצל בטקס לזכר חוזה המדינה
גילי כהן ועמיחי שטיין
30 ביוני 2021
18:28

עדכון: ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת פורש מתפקידו.

ראש הממשלה נפתלי בנט נשא דברים הערב (רביעי) בהר הרצל בטקס האזכרה הממלכתי לזכרו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל. בנט אמר כי "מדינת ישראל תמיד תגן על עצמה בעצמה, מפני כל איום חיצוני. ישראל לא תכבול את ידיה מלהבטיח את ביטחוננו. נפעל בתקיפות, ביצירתיות וברציפות מול איומים מתהווים, מרחוק ומקרוב".

ראש הממשלה הוסיף על המצב הפוליטי כי "אנו לומדים איך להתנהל בממשלה בשקט ברוגע - שומעים את הצד שמנגד". הוא ציין כי "אנשים עם דעות שונות מצליחים למצוא על מה כן מסכימים וזה המון. ולכן אנשים עם דעות שונות יכולים להתקדם עם הרמוניה". על המחלוקות בתוך הממשלה אמר: "זה לא דבר רע, זה נשמת אפה של המורשת היהודית"

דבריו של ראש הממשלה מגיעים על רקע התקיפה המסתורית באיראן בשבוע שעבר. כלי תקשורת איראניים דיווחו שהמבנה שעמד במרכז ניסיון התקיפה שייך לחברה מקומית לייצור צנטריפוגות. על פי הדיווחים, מדובר במפעל של חברת TESA, היחיד שמייצר צנטריפוגות במדינה ונמצא תחת עיצומים אמריקניים.

הניו יורק טיימס דיווח כי מפעל הצנטריפוגות שהותקף היה ברשימת המטרות האפשריות לתקיפה שישראל הציגה לממשל טראמפ בתחילת השנה שעברה. גורם סיפר לעיתון כי נראה שכטב"מים המריאו מתוככי איראן, סמוך לאותו מפעל, ופגעו במבנה.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי הפעולה דומה מאוד למתקפה שהתבצעה בביירות בשנת 2019, שעליה נטען כי בוצעה בידי ישראל. בתקיפה אז בלבנון נעשה שימוש ביכולות טכנולוגיות מתקדמות, שאפשרו להשתלט מרחוק על רחפנים שנמצאים בשימוש חיזבאללה, והביאו להרס רב במתקן משמעותי לארגון. מידת הנזק שנגרם בחבלה באיראן אינה ברורה.