העיר העתיקה של עכו
צילום: דוד כהן, פלאש 90

"בעכו אין כלום": מעיר מלאת תיירות לעיר רפאים

בעקבות האירועים האלימים, תהליך השיקום בעכו חווה קשיים. התיירים עדיין לא חזרו, ישראלים רבים חוששים לבוא ובעלי העסקים מחכים לתקופה טובה יותר
אורי לוי
03 ביולי 2021
09:37
עודכן ב 11:03

עכו שאחרי האירועים הקשים, שתי חזיתות לה – התיירים שכבר מזמן לא כאן, והמהומות שרישומן עדיין חזק. בעלי העסקים בעיר מחכים לתקופה טובה יותר.

בחומוסייה של פאדי המקום אמור להיות מלא בשעות הצהריים בזמן הזה של השנה, אבל כעת המקום כמעט ריק לחלוטין. "פעם הייתי צריך להוסיף כאן שולחנות, אבל היום אני רק כמה משפחות", הוא מספר.

גם בשוק המפורסם התנועה דלילה. אין תיירים, ישראלים חוששים להגיע, ואיפה שבדרך יש פקקים נוראיים – מכוניות יכולות להיכנס היום באין מפריע. ויש גם מי שמאשים את התקשורת. "בחדשות מגזימים", אומר מוחמד אמזר, בעל מסעדה בעיר. "נטפלים לעכו, מדברים על ערבים ויהודים, אבל בעכו אין כלום".

בסמטאות תמצאו גם כמה מורי דרך שמנסים לשמור על אופטימיות זהירה, אחרי שנת קורונה לא קלה. "עדיין לא מרגישים שמתחילים להגיע תיירים", אומר מדריך התיירים רפאל סאגה. "אני חושב שיש הרבה בירוקרטיה. היינו צריכים לנצל את זה שאנחנו המדינה המחוסנת הראשונה, ולהיות הראשונים שפותחים".

ב"עכועתיקה", סמטה בעיר העתיקה שמלאה בחדרים להשכרה, היו רגילים בעלי הנכסים לתורים ארוכים של תיירים. וגם כאן, רצף האירועים סגר כל פתח אפשרי. התיירים לא באים והחדרים ריקים.

במסעדות מראות דומים. "אורי בורי" המקורית בשיפוצים אחרי הפגיעה הקשה במהומות. בעל מסעדת "אל בורג'", מנאר חלאילה, מספר על הימים הלא פשוטים: "מתחילים לחזור, אבל לאט לאט. אנחנו מסתמכים רק על שישי-שבת, ועדיין השישי-שבת הזה הוא השישי-שבת שאנחנו רגילים אליו".

ולא רק ישראלים מפחדים להגיע בימים אלה לעכו, לפי חלאילה: "גם ערבים מהכפרים מסביב חוששים לבוא. ההרגשה לא נוחה". אבל הוא עדיין קצת אופטימי: "זה לא יימשך הרבה זמן, אבל בענף שלנו כל יום שאנחנו לא עובדים זה נזק. ברוך השם חזרנו, והמדינה שלנו היא מהמדינות הראשונות שקיבלו את החיסון, אז היו לנו הרבה דברים טובים בראש. הסדק הולך ומתרפא, אבל לאט מדי".

אומרים שהזיכרון קצר, והישראלים יחזרו לעכו בקרוב. סביר שזה מה שיקרה. ותיירים? זה באמת כבר לא תלוי בתושבים. יש נגיף, זוכרים? והוא הקובע במשחק הזה.