המאחז אביתר
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

הממשלה חתמה סופית על מתווה הפשרה בנוגע למאחז אביתר

אחרי הסדרת מעמד הקרקע, "בהקדם האפשרי", יבוטלו צווי ההריסה הקיימים • עיקרי הפשרה כפי שנחשפו בכאן חדשות: התושבים יעזבו את בתיהם עד יום שישי, המדינה תבחן את מעמד הקרקעות ואת הסדרת המאחז • ברקע החתימה: המשטרה הגדירה את ראש מועצת שומרון יוסי דגן כמאויים ברמה הגבוהה ביותר
כרמל דנגור
01 ביולי 2021
01:27
עודכן ב 11:36

מתווה הפשרה בנוגע למאחז אביתר נחתם אתמול בלילה (רביעי) סופית בידי מזכיר הממשלה שלום שלמה. אחרי הסדרת מעמד הקרקע, "בהקדם האפשרי", יבוטלו צווי ההריסה הקיימים. פרטי הפשרה פורסמו לראשונה בכאן חדשות בתחילת השבוע. ברקע החתימה, הגדירה המשטרה את ראש המועצת האזורית שומרון, יוסי דגן, כמאויים ברמה 6 - רמת הסיכון הגבוהה ביותר. 

עיקרי הפשרה כפי שנחשפו בכאן חדשות: 

• כל תושבי המאחז יעזבו את אביתר באופן עצמאי, עד יום שישי הקרוב בשעה 16:00

• הבתים לא יהרסו. הם יישארו במקומם, ריקים ונעולים.

• כוח צבאי יוצב באופן קבוע במקום.

• המדינה תברר מהו מעמד הקרקע במהירות האפשרית.

• אחרי הסדרת מעמד הקרקע וסיווגה כ"אדמת מדינה" - יבוטלו צווי ההריסה הקיימים.

• אחרי הסדרת מעמד הקרקע, באביתר תקום ישיבה - באמצעות צו מיוחד שיאפשר את זירוז התהליך.

• בסופו של דבר, בכפוף לאישורי הממשלה הנדרשים, המדינה תאשר "נוכחות אזרחית קבועה" באביתר. אופייה המדויק יקבע בעתיד.

אתמול פורסם בכאן חדשות כי תושבי המאחז הסכימו למתווה הפשרה הנוכחי, ושישיבה תוקם רק אחרי הסדרת מעמד הקרקע.

יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, פרגן לקואליציה על החתימה על הפשרה, וצייץ בטוויטר: "אני מברך את הממשלה על הקמת הישוב אביתר, כולי תקווה שזה היישוב הראשון בשרשרת התפתחות ההתיישבות, יישר כוח לשותפים לממשלה, מוסי רז, עבאס ויתר חברי הכנסת מרע"ם שהקריבו את האידאולוגיה שלהם למען הקמת יישוב בארץ ישראל".

ראש מועצת שומרון דגן בירך על החתימה ואמר: "התקבלה החלטה לא פשוטה עבור שני הצדדים. מתוך האתגר והקושי נצא מחוזקים יותר באביתר ובבניין הארץ, המתווה שסוכם הוא לא מתווה החלומות שלנו אולם כל צד בא בו לקראת השני למען אחדות ישראל בימים קשים אלו של פילוג בעם. ההסכם הזה מחייב אותנו לצעדים לא פשוטים".

המאחז אביתר הוקם בניגוד לחוק לפני קרוב לחודשיים, בתגובה על רצח יהודה גואטה בפיגוע ירי בצומת תפוח. בניגוד למאחזים אחרים, אביתר התרחב בקצב מסחרר, ומתגוררות שם כיום כ-50 משפחות - חלקן בבתי אבן. במקום ישנן תשתיות מים, חשמל, וכביש אספלט שמחבר בין הבתים. התושבים, שמספרם עומד על כ-200, הקימו בית מדרש ומעון. במקום מוצב כוח צה"ל קבוע, שמתמודד עם הפרות הסדר התכופות שמתפתחות סביב המאחז.