הסנאט בפולין
צילום: אי-פי

הניסיון האמריקני לסיכול חוק הרכוש הפולני

נציגים מארה"ב ייפגשו בשבוע הבא עם נציגי הסנאט בפולין לפני שיעלה החוק להצבעה. בישראל טרם החליטו אם לשלוח נציגים לדיון
עמיחי שטיין
01 ביולי 2021
21:31

משבר החוק הפולני: נציגים אמריקנים ינסו לסכל את החוק המגביל תביעות על רכוש יהודי ממלחמת העולם השנייה. החוק יעלה להצבעה בקריאה ראשונה בסנאט הפולני ברביעי הבא. רגע לפני תתקיים בשבוע הבא פגישה בסנאט על החוק, שתהווה מעין שימוע. אל הפגישה יגיעו, בין השאר, נציגים מארצות הברית בינסיון להשפיע על תוכנו. לדיון הוזמנו גם נציגי ישראל, אך טרם הוכרע אם יוחלט שיגיעו. ההערכה היא שהחשש בישראל הוא שהגעה ישראלית לפגישה שכזו עלולה לתת לגיטימציה לחוק.

בעקבות המשבר סביב החוק זומנה השבוע הממונה על הנציגות הישראלית בוורשה, טל בן ארי, לשיחת נזיפה במשרד החוץ של פולין. הפולנים העבירו לישראל מסר ולפיו כי הם מאוכזבים מהאמירות של שר החוץ לפיד נגד פולין. "זה פוגע ביחסים בין שתי המדינות, והטון לא ראוי", נאמר לבן ארי בפגישה. קודם לכן זומן השגריר הפולני בישראל, מארק מאגיירובסקי, לשיחה דומה במשרד החוץ הישראלי.

הצעת החוק אושרה בשבוע שעבר בבית התחתון של הפרלמנט בפולין והיא טעונה את אישור הסנאט. ההצעה קובעת התיישנות של 30 שנה על הגשת תביעות להשבת רכוש. שר החוץ יאיר לפיד הזהיר כי החוק יפגע קשות ביחסי המדינות. "שום חוק לא ישנה את ההיסטוריה. החרפה הזאת לא תמחק את הזוועות ואת זיכרון השואה", אמר לפיד.