חיסוני פייזר לקורונה, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

מי הישראלים שעשויים לקבל בקרוב חיסון שלישי?

הצוות לטיפול במגפות יבחן מתן מנת דחף שלישית למדוכאי חיסון • למרות העלייה בתחלואה, לא צפויות מגבלות נוספות בשלב זה
נוב ראובני
02 ביולי 2021
19:54

במשרד הבריאות שוקלים לאפשר מתן מנת חיסון שלישית למדוכאי חיסון, כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. על פי הפרסום, הצוות לטיפול במגיפות יתכנס ביום ראשון וידון בסוגיה.

מתן מנה שלישית הוא בניגוד להתוויה של חברת פייזר ועד כה נשקל לתת אותה רק במסגרת מחקר מצומצם, אך חלק מגורמי המקצוע במשרד הבריאות סבורים כי נצבר די מידע כדי לאפשר את המהלך שלא במסגרת מחקר. הסיבה: בין היתר ברקע מחקרים על יעילות פחותה של החיסון באוכלוסיות עם דיכוי חיסוני כמו מושתלי איברים וחולים אונקולוגיים. הצוות יידון גם האם לאפשר מנה שלישית לקשישים, אך מסתמן כי ההחלטה תאפשר מנת-דחף על פי תחלואת הרקע, ולא על פי הגיל. בעבר כבר הוחלט בישראל על חיסון בניגוד להתווית פייזר, כאשר ניתנו חיסונים לבני נוער שלא היו בגילים שהחיסון אושר לשימוש בהם, אך היו בעלי סיכון גבוה לתחלואה קשה.

בנוסף, טרם נקבעה ישיבת קבינט קורונה לשבוע הבא. בשלב זה לא צפויות להיקבע הגבלות נוספות. בתחילת השבוע ראש הממשלה יקיים דיון עם גורמי המקצוע ובמידת הצורך תיקבע ישיבה. משרד הבריאות צפוי להמליץ לציבור לנהוג בזהירות יתרה, להקפיד על ההנחיות ולהימנע ככל האפשר מהתקהלויות של לא-מחוסנים, בשלב זה בגדר המלצה ולא כחובה.

על אף שמגמת העלייה במספרי המאומתים נמשכת, טרם זוהתה מגמה מובהקת במדד התחלואה הקשה. עד כה לא נקבע רף מסוים של מספר חולים קשה שבהגעה אליו יינקטו מגבלות. כמו כן, ייתכן שבמשרד הבריאות יבקשו לשקול שוב את החלטת הקבינט להתייחס רק למדד התחלואה הקשה, ויציעו לעקוב גם אחרי שיעור המחוסנים מבין המאומתים, כך שאם תהיה עלייה משמעותית במדד הזה - יוצע לנקוט גם כן באמצעי זהירות נוספים.