קורונה ברחוב, לפני כמה חודשים ועכשיו
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"הנסיעות לחו"ל הן מקור הרע": גל קורונה רביעי בפתח?

מספר ההדבקות עולה בחסות הזן ההודי, אבל החיסון ממשיך להימצא כיעיל נגדו • היעד השאפתני של המשטרה לגייס כ-2,500 שוטרים מוסלמים לטיפול בפשיעה הערבית יצליח? • בקואליציה מחפשים עריקים שייעדרו מההצבעה על אישור חוק האזרחות • פאנל השבוע
השבוע
03 ביולי 2021
12:43

התפשטות הווריאנט ההודי: בימים האחרונים נצפית מגמת עלייה במספרי המאומתים, אבל טרם זוהתה מגמה מובהקת במדד התחלואה הקשה. מנהלת המרכז הרפואי שמיר ד"ר אסנת לבציון קורח סבורה שלא נחזור למצב של תחלואה קשה בישראל כפי שהיה בגלים הקודמים, ברקע מבצע החיסונים. "אבל אנחנו בהחלט רואים את המספרים עולים", סייגה אתמול (שישי) לבציון קורח בתוכנית "השבוע" בכאן 11.

"אין ספק שהנסיעות לחו"ל והחזרה מהן ללא הקפדה על בידודים והנחיות - הם מקור הרע", אמרה. לגבי הזן ההודי, הסבירה שהוא השולט היום בארץ. "נדבקים גם מחוסנים, אבל רובם א-סימפטומטים. החיסון יעיל גם נגד הווריאנט הזה".

לגבי השאלה מתי תפוג יעילות החיסון, הסבירה ד"ר לבציון קורח כי המסקנות נוצרות תוך כדי תנועה, וציינה שחברת פייזר עובדת על שדרוג החיסון כנגד המוטציות, באותה שיטה בה פותח החיסון המקורי. גורם במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי הם נערכים לתת מנת חיסון שלישית, אך טרם נקבע המועד לכך. 

רבותיי, הקורונה חוזרת? | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

בינתיים, החתונות בחברה הערבית חוזרות - ובגדול, ואיתן החשש מהתפרצות הנגיף. הן נעשות באוויר הפתוח, אבל עדיין מדובר באירועים המוניים וצפופים שאת תוצאותיהם נראה, כנראה, בהמשך. זאת לצד שאר מצעדים, הפגנות ואירועי קיץ המוניים. 

10% שוטרים מוסלמים לטיפול בפשיעה הערבית: המשטרה תשיג את היעד השאפתני?

המשטרה הציבה יעד גיוס חדש של שוטרים מוסלמים לשלוש השנים הבאות, לפיו 10% ממשרתי הקבע במשטרה, שהם כ-2,500 שוטרים, יהיו מוסלמים. כך פורסם לראשונה אתמול בתוכנית "השבוע" בכאן 11. השאלה שעומדת במרכז ההכרזה הזאת היא האם תצליח המשטרה לעמוד בתוכנית השאפתנית הזאת. כיום משרתים במשטרה כ-780 שוטרים מוסלמים שמהווים כ-3% בלבד מ-25 אלף שוטרי הקבע.

עוד שאלה שראוי לשאול היא האם החברה הערבית ערוכה לשתף פעולה עם משטרת ישראל, והאם כניסת השב"כ לטיפול בפשיעה היא הפיתרון.

הקואליציה תצליח לשרוד את משבר חוק האזרחות?

המגעים עם רע"ם ומר"צ לא הולכים טוב, ובקואליציה מחפשים ח"כים מהאופוזיציה שייעדרו מההצבעה על אישור החוק. עם זאת, כדי לא ליצור עימותים בתוך ממשלה הטרייה, מסתמן שלא תוטל משמעת קואליציונית בהצבעה על החוק. שרת הפנים איילת שקד מתכוונת להביא את החוק להצבעה בשבוע הקרוב. על כל פנים, החוק לבדו הוא לא כזה שמפיל ממשלות.

השתתפו בהכנת הידיעה: ריאד עלי, עקיבא נוביק, מרדכי גילת, יערה שפירא ומשה שטיינמץ