ההפגנות ברמאללה

פלסטיני נהרג מירי צה"ל דרומית לשכם

שניים נוספים נפצעו בעימותים אלימים ויידוי אבנים בין פלסטינים ליהודים בפאתי הכפר קוצרא • נבדק אם הפלסטיני שנורה למוות השליך מטען מאולתר על הלוחמים • "הסתלק, יא עבאס": מאות הפגינו ברמאללה בדרישה להעמיד לדין את המעורבים במות הפעיל ניזאר בנאת
כרמל דנגור, גל ברגר וגיא מעיין
03 ביולי 2021
18:24
עודכן ב 21:50

פלסטיני נהרג ושניים נוספים נפצעו היום (שבת) מירי צה"ל, במהלך עימותים אלימים ויידוי אבנים בין פלסטינים ליהודים בפאתי הכפר קוצרא, דרומית לשכם. נבדק אם הפלסטיני שנורה למוות השליך מטען מאולתר על הלוחמים שירו בו.

"הסתלק, יא עבאס": מאות הפגינו נגד אבו מאזן

בכיכר מנארה במרכז רמאללה הפגינו מאות פלסטינים נגד הרשות הפלסטינית במחאה על מותו של פעיל האופוזיציה ניזאר בנאת, במעצר של הרשות בחברון לפני יותר משבוע. לפי שעה לא נרשמו תקריות בין המפגינים למנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

המפגינים מניפים שלטים ומשמיעים קריאות נגד הרשות הפלסטינית, להסתלקות אבו מאזן ולהפלת השלטון הצבאי כלשונם. "לא לחיסול פוליטי", "הסתלק, יא עבאס", "פעם זו הרשות, ופעם זה הצבא" – נכתב בחלק מהשלטים, לצד קריאות "בדם ובנפש נגאל את ניזאר בנאת" ו"מוטב מוות על השפלה".

המפגינים גם משמיעים סיסמאות לאומניות בקריאה לאינתיפאדה, בזכות הקמת מדינה פלסטינית מהים ועד הנהר ונגד פתרון של שלום, וקוראים לביטול התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות. "יופל שלטון אוסלו", "לא רוצים תיאום ולא CIA", "פלסטין ערבית מהים ועד הנהר".

מופע של איש אחד | האזינו להסכת עוד יום

השנאה כלפי הרשות הפלסטינית בשטחים היא גם שנאת ישראל | גל ברגר, פרשנות

על פי דיווחים פלסטיניים, מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית הקימו מחסום בכניסה לרמאללה מכיוון בית אל כדי למנוע הגעת מפגינים מירושלים וערים פלסטיניות אחרות בגדה. כמו כן, הופץ סרטון ובו נראים רעולי פנים חמושים בדרך המובילה ממחסום קלנדיה לכיוון רמאללה, לכאורה כדי לצמצם הצטרפות של מפגינים להפגנה במרכז העיר.

ביום רביעי האחרון פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי דיפלומטים אירופים בכירים ביקשו הבהרות מהרשות הפלסטינית בעקבות מותו של פעיל האופוזיציה הפלסטיני ניזאר בנאת. הבקשה הועברה לרשות הפלסטינית בפגישה שנערכה בשלישי, בין כ-20 קונסולים ודיפלומטים אירופים לראש המודיעין הפלסטיני, הגנרל מאג'ד פרג', בלשכתו ברמאללה.

הפגישה זומנה לבקשת הצד האירופי. לפי מקור המעורה בפרטים, ראש המודיעין הפלסטיני אמר לנציגים האירופים כי הרשות מודעת לכך שנעשתה טעות, היא בודקת וחוקרת את נסיבות האירוע ותפיק לקחים.