חיסון לקורונה
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

משרד הבריאות: עד כה התחסנו יותר מ-100 אלף בני נוער

אתמול: אובחנו 323 מאומתים לקורונה • טרם נקבעה ישיבת קבינט קורונה לשבוע הבא • לא צפויות הגבלות חדשות
נוב ראובני
03 ביולי 2021
22:17

משרד הבריאות הודיע הערב (שבת) כי עד כה התחסנו יותר מ-100 אלף בני 16-12. במשרד קוראים לציבור בני 12 ומעלה, המעוניינים להתחסן - להגיע למתחמים. מוקדם יותר המשרד עדכן כי אתמול (שישי) אובחנו 323 בני אדם עם קורונה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי בשלב זה המדיניות לא צפויה להשתנות, וכי לא נקבעה לפי שעה ישיבת קבינט קורונה. אומנם הנתונים ממשיכים לעלות, אבל בלי עלייה דרמטית בינתיים במדד החולים שמצבם קשה.

בקרב מקבלי ההחלטות לא פוסלים חזרה לתו ירוק, לפחות באופן חלקי, אבל בשלב זה אמרו לכאן חדשות כי זה לא על הפרק.

חוקרי האוניברסיטה העברית העבירו הערב המלצות למטה לביטחון לאומי. החוקרים אומרים כי בזכות התפלגות גילי הנדבקים והחיסון, העלייה בתחלואה קשה ובינונית איטית משמעותית. לטענתם, ללא שינוי באופן ההתנהגות - הקפדה על מסכות ותו ירוק מרוכך - ישנה סבירות גבוהה שלא נצפה האטה ונראה שהגעה לאלף נדבקים ביום תהיה בלתי נמנעת בתוך שבועיים.

עוד אמרו כי החיסונים ניכרים כפחות יעילים במניעת הדבקה מאשר בעבר, כ-60%-80% לעומת הערכות בווריאנט אלפא של יותר מ-90% שלא להידבק. בשלב זה אין בחינה בישראל של יעילות החיסון בתחלואה קשה, אך בעולם ניכר שהגנה זו דומה לעבר.

אתמול פורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי במשרד הבריאות שוקלים לאפשר מתן מנת חיסון שלישית למדוכאי חיסון. על פי הפרסום, הצוות לטיפול במגיפות יתכנס ביום ראשון וידון בסוגיה.

מתן מנה שלישית הוא בניגוד להתוויה של חברת פייזר ועד כה נשקל לתת אותה רק במסגרת מחקר מצומצם, אך חלק מגורמי המקצוע במשרד הבריאות סבורים כי נצבר די מידע כדי לאפשר את המהלך שלא במסגרת מחקר. הסיבה: בין היתר ברקע מחקרים על יעילות פחותה של החיסון באוכלוסיות עם דיכוי חיסוני כמו מושתלי איברים וחולים אונקולוגיים. הצוות יידון גם האם לאפשר מנה שלישית לקשישים, אך מסתמן כי ההחלטה תאפשר מנת-דחף על פי תחלואת הרקע, ולא על פי הגיל. בעבר כבר הוחלט בישראל על חיסון בניגוד להתווית פייזר, כאשר ניתנו חיסונים לבני נוער שלא היו בגילים שהחיסון אושר לשימוש בהם, אך היו בעלי סיכון גבוה לתחלואה קשה.