אל"מ אסמן ז"ל

"גילם את הגדרת הקצין": מח"ט הנח"ל שרון אסמן הובא למנוחות

הרמטכ"ל כוכבי ספד לו: "היה יסודי, מקצועי ואמיץ - קצין וג'נטלמן". רעייתו: "תודה שבחרת בי להיות זוגתך" • צה"ל הודיע על הקמת ועדת חקירה רפואית לבדיקת מותו של הקצין, וכן על צוות מומחים שיבחן את אימוני הכושר בצה"ל
איתי שיקמן
04 ביולי 2021
16:01
עודכן ב 22:26

מפקד חטיבת הנח"ל אלוף משנה שרון אסמן, שהתמוטט ומת ביום חמישי באימון בחדר הכושר בבסיס חטיבת הנח"ל, הובא היום (ראשון) למנוחות בבית העלמין הצבאי בקריית שאול בתל אביב. מרבית חברי פורום מטכ"ל בהם הרמטכ"ל אביב כוכבי, הגיעו להלוויה. 

כוכבי ספד לאסמן: "הבשורה המרה מצאה אותי בין שיחת סיכום בקורס מ"פים ומג"דים לטקס סיום קורס קצינים. דמות הקצין ואופיו עומדים בבסיס ההגדרות של הפיקוד והקצונה בצה"ל. שרון גילם את הגדרת הקצין לאורך כל דרכו הפיקודית. שרון היה איש אשר רוח בו. קצין מקצועי ויסודי, קר רוח ואמיץ, החלטי ושקול - קצין וג'נטלמן".

רעייתו של אסמן, שרון שלמון, אמרה בהלוויה: "כשהתחתנו החלטתי לשמור את שם המשפחה שלי, היה לי ברור ששרון אסמן יש רק אחד וזה אתה. ואני אהיה לצידך תמיד כמו שאתה היית לצדי. נתת לי דרור להמשיך להתפתח ולפתח גם את הקריירה. תודה שבחרת בי להיות זוגתך, תודה על שתי בנות מהממות".

האב פסח ספד לבנו: "שרון בני היקר, תמיד היית הגאווה שלי. אתה זה שנתת את הכוח להמשיך וזה שעזר לי גם כשהתמודדתי עם בעיות רפואיות. אז תודה שרון על אהבה אין סופית שהייתה בך.

"אני מבקש מאזרחי ישראל, שלא נתאחד רק במלחמות. שנהיה מאוחדים כמו ששרון היה רוצה ביום-יום, מעתה ועד עולם להיות מאוחדים".

צה"ל הודיע אמש כי יקים ועדת חקירה רפואית לאירוע מותו. בראש הוועדה יעמוד קצין רפואה בכיר המומחה בתחום הרלוונטי והיא תחקור את ההיבטים הרפואיים הנוגעים לנסיבות מותו של הקצין. הוועדה תבחן נושאים רפואיים רחבים באשר לאירוע זה ובתוכם השימוש במכשירי החייאה ובטיפול הרפואי המונע.

בנוסף לוועדת החקירה הרפואית, הרמטכ"ל החליט על הקמת צוות תחקיר מומחים רחב שיבחן את כלל היבטי אירוע מותו של אסמן, ובפרט את ההיבטים הנוגעים לאימוני הכושר בצה"ל, ובהם: ההיערכות לאימוני כושר, אמצעי רפואה ופינוי במהלך אימוני כושר קרבי, הכשרת מדריכי הכושר להעניק טיפול רפואי וכל נושא נוסף שיעלה במהלך עבודתו. בראש הצוות יעמוד תת-אלוף במיל׳ גיא חסון.

אסמן בן ה-42 נכנס לתפקידו רק ביום רביעי. לאחר הטרגדיה, מפקד הנח"ל הקודם, אל"מ ישראל שומר, שכיהן בתפקיד בשנתיים האחרונות, לקח מחדש פיקוד על החטיבה כדי לשמור על המשך הפעילות המבצעית והאימונים.

כמו כן, הערב תובא למנוחות סגן משנה שילי ווסטלנד, שהתמוטטה השבוע בבסיס בה"ד 1 ומותה נקבע ביום חמישי בבית החולים סורוקה בבאר שבע. הלווייתה תתקיים בקיבוץ מגוריה, ניר עוז. גורם שבקיא בנסיבות מותה אמר אמש כי קריש דם גרם לכך. בצה"ל, כמו בכל מקרה מוות של חייל, פתחו בבדיקה. אולם בשלב זה, נראה כי לא הייתה רשלנות בטיפול הרפואי שקיבלה.

ווסטלנד הייתה בריאה, ללא מחלות רקע, רוכבת סוסים תחרותית. מותה הותיר בהפתעה את משפחתה וחבריה. בסוף השבוע שקדם למותה, היא יצאה למנוחה בביתה, ובתחילת השבוע חזרה לבסיס בה"ד 1. בלילה שבין שני לשלישי היא התמוטטה וביום חמישי נקבע מותה בבית החולים סורוקה בבאר שבע. במותה, הועלתה ווסטלנד לדרגת סגן משנה.