המענק הקטרי
צילום: עבד רחים כאתיב

דיווח: האו"ם ישלם את הכסף הקטרי למשפחות בעזה דרך בנקים בפיקוח הרשות הפלסטינית

עד היום היה נהוג שהכסף נכנס במזומן • לפי הדיווח הפלסטיני המהלך לא נתקל בהתנגדות מצד ישראל או חמאס • שליח האו"ם לאזור עדכן את קטר - שם ביקר בימים האחרונים
גל ברגר ושמעון מיג'אן
04 ביולי 2021
08:14

האו"ם מסכים לשלם את הכסף הקטרי למשפחות הנזקקות בעזה דרך בנקים הנמצאים בפיקוח של הרשות הפלסטינית, במקום שייכנס במזומן וישולם בדואר כפי שהיה נהוג עד מבצע שומר החומות. כך דיווח היום (ראשון) העיתון הפלסטיני אלקודס. לפי הדיווח, המהלך לא נתקל בהתנגדות מצד ישראל או חמאס, ושליח האו"ם לאזור תור ונסלנד אף עדכן בכך את קטר - שם ביקר בימים האחרונים.

שינוי זה במנגנון הכנסת הכסף הקטרי נועד להדק את הפיקוח עליו. המנגון, לפי הפרסום, אינו כולל תשלום משכורות לפקידי חמאס כפי שהיה עד שומר החומות, ונותן מענה אך ורק לתשלום הקצבאות למשפחות נזקקות בעזה.

חלוקת הכסף הקטרי:

• 12-10 מיליון דולרים לסולר ישראלי שקטר מממנת רכישתו ונכנס לעזה לתחנת הכוח.

• 12-10 מיליון דולרים לקצבאות ל-100 אלף משפחות או יותר - 100 דולר כל אחת.

• 7-6 מיליון דולרים למשכורות לפקידי ממשל חמאס ברצועה - אין פתרון כרגע.

בתוך כך, צה"ל תקף אמש ברצועת עזה בתגובה להפרחת בלון התבערה מוקדם יותר אל עבר העוטף. מצה"ל נמסר כי מטוסי חיל האוויר תקפו עמדת שיגור רקטות ואתר לייצור אמצעי לחימה של חמאס. בעזה מדווחים כי כמה בני אדם נפגעו בתקיפה בצפון הרצועה, אין לכך אישור רשמי. במהלך התקיפה ברצועה, נורו מעזה צרורות מנשק קל מזרחה, לכיוון אחד מיישובי העוטף. ככל הידוע בשלב זה, אין נפגעים ולא נגרם נזק.

עזה-קהיר-דובאי | עוד יום

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המשלחת הביטחונית הישראלית בראשות מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום חזרה מקהיר. בלום ובכיר המל"ל נמרוד גז הבהירו למתווך המצרי שלא תהיה התקדמות בהסדרה בלי התקדמות בעסקת שבויים. המצרים והישראלים התרשמו שחמאס לא מוכן כרגע לרדת מהעץ הגבוה שעליו טיפס. בישראל מקווים שהמצרים יפעילו מנופי לחץ על חמאס כדי שיהיה אפשר להתקדם.