ישיבת סיעת הליכוד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כים בליכוד דורשים לקיים הצבעה בסיעה על חוק האזרחות

מחר צפוי החוק לעלות להצבעה במליאה, אף שטרם ברור אם יהיה לה רוב. בקואליציה מנסים לקדם את העברת החוק לחצי שנה בלבד לצורכי פשרה
יערה שפירא
04 ביולי 2021
08:52
עודכן ב 22:10

משבר חוק האזרחות: מחר (שני) צפוי לעלות חוק האזרחות להצבעה במליאה, לפני שתוקפו יפוג ביום שלישי, אף שטרם ברור אם יהיה לו רוב וכיצד יצביעו באופוזיציה. ח"כים בליכוד דורשים לקיים מחר הצבעה בסיעה אם לתמוך בחוק. כמו כן, באופוזיציה מתלבטים אם להפוך את ההצבעה על החוק להצבעת אי אמון בממשלה, אך חוששים שהחלטה זו דווקא תסייע לקואליציה להשיג רוב.

בד בבד, בקואליציה מנסים לקדם את העברת החוק לחצי שנה בלבד, זאת לצורכי פשרה, שלפיה תוקם ועדה שתדון בהקלות הומניטריות למשפחות של ערבים ישראלים ופלסטינים. בקואליציה גם נמתחת ביקורת על "גוש בנט" בממשלה: "עשו כל טעות אפשרית בחוק האזרחות מול סיעות השמאל, שהודיעו כבר מהמגעים הקואליציוניים מה עמדתן".

שרת הפנים איילת שקד אמרה היום לפני ישיבת הממשלה כי החוק יעלה מחר כלשונו. שקד הוסיפה שגם האופוזיציה ראתה חוות דעת של שב"כ שהחוק חייב לעבור. "לא מאמינה שהם יתנו את ידם לכך שלא יעבור", ציינה.


חבר הכנסת מוסי רז ממרצ סבור שחוק האזרחות אינו מאיים על שלמות הקואליציה. "זה יביך בעיקר את האופוזיציה, כי יתברר שהטיעונים הביטחוניים שלה אינם רציניים אם היא מוכנה להתעלם מהם כדי להביך את הקואליציה", אמר רז בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. הוא הדגיש שמרצ תצביע נגד החוק במתכונתו הנוכחית והציע נוסח פשרה: כל מקרה של איחוד משפחות ייבדק לגופו.

במחלוקת: מאיפה הגיע לחיינו החוק האוסר איחוד משפחות?

שר התיירות יואל רזבוזוב משוכנע שיימצא פתרון לסוגיה וקורא לאופוזיציה להתעלות מעל שיקולים מפלגתיים למען טובת המדינה. "כשיש עתיד היתה באופוזיציה, נהגנו תמיד באחריות והצבענו עם הממשלה בנושאים בעלי חשיבות לאומית", אמר השר רזבוזוב לאריה גולן. הוא מעריך כי הממשלה תצליח לעבור את המשוכה הזאת. 

חברת הכנסת מיכל רוזין ממרצ אמרה אתמול לדב גיל-הר בתוכנית הכול פוליטי כי מפלגתה לא יכולה להצביע בעד חוק שהגישו נגדו בג"ץ. "אם הליכוד יפיל אותו כנראה שהוא לא חוק חשוב", הוסיפה רוזין. חבר הכנסת גלעד קריב אמר כי הוא "מאמין מאוד בעיקרון השוויון ומתכוון להוביל מהלכים שיעגנו אותו בחוקי היסוד של ישראל".

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) שיגר בשיחות סגורות איום לליכוד בעקבות הדיווחים על כך שח"כים במפלגה שוקלים להצביע בעד חוק האזרחות. בשיחה אמר גפני: אם נתניהו והליכוד יאפשרו לחוק לעבור למרות הסיכומים שהאופוזיציה מפילה את החוק, אז אני לא אהיה יותר חלק מגוש הימין של הליכוד ושל נתניהו. סיכמנו שמפילים את חוק האזרחות של הקואליציה וזה מה שיהיה.