מאגר גז
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

חברת החשמל במו"מ מתקדם על שותפות במאגר הגז תמר – מחירי החשמל יוזלו?

המחיר החדש של הגז צפוי להיות כ-4.5 דולר ליחידת חום • החברה מדווחת כי על פי ההבנות שהושגו, כל כמות נוספת מעבר להסכם, שהחברה תרכוש ממאגר תמר, תירכש במחיר נמוך יותר • הוזלת המחיר צפויה להתגלגל בהמשך להוזלת תעריף החשמל למשקי הבית, אם כי טרם ידוע באיזה שיעור
שאול אמסטרדמסקי
04 ביולי 2021
11:40

חברת החשמל דווחה היום (ראשון) לבורסה כי היא נמצאת במשא ומתן מתקדם עם השותפות במאגר הגז תמר, להוזלת מחיר הגז שהיא קונה מהמאגר. על פי הדיווח, המחיר החדש צפוי להיות זול ב-30% לעומת המחיר הנוכחי, שעומד על יותר משישה דולר ליחידת חום.

המחיר החדש צפוי להיות כ-4.5 דולר ליחידת חום. בנוסף, החברה מדווחת כי על פי ההבנות שהושגו, כל כמות נוספת שהחברה תרכוש ממאגר תמר, מעבר להסכם ביניהן, תירכש במחיר שנמוך מ-4 דולר ליחידת חום. מחיר שעד כה נשמר רק לתחנות הכוח הפרטיות בישראל. בשנת 2024 ניתן יהיה לפתוח את החוזה פעם נוספת.

חוזה הגז בין חברת החשמל לשותפות תמר הוא חוזה הגז הגדול בישראל בהיקף של יותר מ-20 מיליארד דולר. הוא נחתם בשנת 2012 וספג ביקורת קשה מאז, בין היתר בדוח מבקר המדינה, על כך שנחתם במחיר גבוה מאוד ובמנגנון הצמדה בעייתי שהעלה את המחיר בזמן שמחירי האנרגיה בעולם היו במגמת ירידה. התוצאה של ההסכם היא שחברת החשמל משלמת מתחילת החוזה את מחיר הגז הגבוה בישראל, מה שמתגלגל לתעריפי החשמל של משקי הבית.

כעת הוזלת המחיר שחברת החשמל תשלם צפויה להתגלגל בהמשך להוזלת תעריף החשמל למשקי הבית, אם כי טרם ידוע באיזה שיעור.

לפני כ-9 חודשים חברת החשמל דיווחה כי חתמה עם חלק מהשותפות במאגר הגז הטבעי תמר על הסכם שיביא להוזלת המחיר שהיא משלמת על גז טבעי, וכתוצאה מכך עשויים לרדת תעריפי החשמל לצרכנים. 

לפני כחודשיים, איש העסקים אלי עזור רכש מקבוצת דלק של יצחק תשובה את אחזקותיה בחברת תמר פטרוליום. אז דיווחה דלק על מכירת אחזקותיה בחברה, המחזיקה 17% במאגר הגז הטבעי תמר, תמורת מאה מיליון שקלים, כפי שהתחייבה לעשות עד סוף השנה מכוח מתווה הגז.