איש צד"ל והרמטכ"ל כוכבי, הערב
צילום: דוברות משרד הביטחון

אות המערכה הוענק לאנשי צד"ל: "ישראל לא עשתה די לסייע"

21 שנה אחרי היציאה מלבנון: נחנכה אנדרטת זיכרון ללוחמי צד"ל. גנץ: "אלמלא חיזבאללה ושלוחותיו היינו מגיעים לשלום"
רובי המרשלג
04 ביולי 2021
18:55
עודכן ב 19:53

21 שנה אחרי הנסיגה מלבנון, נחנכה הערב (ראשון) האנדרטה לזכר חללי צד"ל, סמוך ל"גדר הטובה" במטולה. שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל אביב כוכבי הודו בנאומיהם כי ישראל לא עשתה די כדי לסייע לאנשי צד"ל שנמלטו לישראל עם הנסיגה מלבנון. 

גנץ ציין כי ישראל עזבה את לבנון במטרה לסיים את הסכסוך. "אלמלא חיזבאללה ושלוחותיו היינו מגיעים לשלום. הלב כואב למראה הרעבים ברחובות לבנון. ישראל הציעה בעבר סיוע ללבנון וגם עכשיו אנו נכונים לתת יד. לצערי בחסות המשבר אנו רואים ניסיונות לבצע הפיכה שקטה בחסות איראן. כל אלו הם סכנה ללבנון ולשלום האזור. ישראל פוקחת עין ותמנע כל ניסיון לפגוע בה. אנו פוקחים עין על כל ניסיון איראני לעודד מרוץ חימוש אזורי. ישראל תמשיך להילחם בכל הכלים. נעשה זאת במקום ובזמן הנכונים לנו", אמר שר הביטחון.

הרמטכ"ל כוכבי אמר בטקס כי גבול הצפון ולבנון יכול היה לשגשג: "חיזבאללה יצר לעצמו סיבה מגוחכת ולקח בשבי את תושבי דרום ולבנון ודרומה. חיזבאללה שלא מייצג את העם הוא הקובע. צה"ל יגן על אזרחי ישראל ויגיב בעוצמה על כל פגיעה. העוצמות מה שהפעלנו במבצע שומרי החומות הוא אות לכל מי שיעיז לפעול נגדנו".

בטקס הוענקו אותות המערכה על הלחימה ברצועת הביטחון למפקדי צד"ל על ידי שר הביטחון והרמטכ"ל תפילת יזכור מיוחדת בשפה הערבית נאמרה לזכר חללי צד"ל. אנדרטה דומה נחנכה במארג' עיון זמן קצר לפני יציאת צה"ל מלבנון במאי 2,000. האתר פוצץ והושמד על ידי חיזבאללה יומיים לאחר שצה"ל נסוג מלבנון.