תאונת הדרכים בצפון שבו נהרג התינוק אוליבר קלארק
צילום: איחוד הצלה

פצצה מתקתקת על הכביש: העונשים הקלים שנגזרו על הנהג הפוגע בתאונה בצפון

בתאונת הדרכים הקשה בעמק יזרעאל, שבה נהרג התינוק אוליבר קלארק ונפצעו הוריו ואחותו, נהרג גם רותם זיסק, הנהג שפגע ברכבה של המשפחה. זיסק השתחרר לפני שנה ממאסר כשבעברו לא פחות מ-21 הרשעות קודמות בעבירות תעבורה - אך רישיונו נשלל אז לחצי שנה בלבד
חן ביאר ומיכל וסרמן
04 ביולי 2021
19:54

בכביש פרברי, סמוך לצומת התשבי שבעמק יזרעאל, התהפכו ביום שישי האחרון חייה של משפחה שלמה מן הקצה אל הקצה בתאונה קטלנית. הרכב הפוגע שנסע מיקנעם לכיוון קריית טבעון סטה ממסלולו ופגע ברכב של משפחת קלארק שנסע בנתיב המקביל. אוליבר הקטן לא שרד את התאונה, והוא רק בן שנה במותו. הוריו לי ווינס וגם אחותו אביגיל נפצעו ומאושפזים עדיין בבית החולים.

בתאונה נהרג גם רותם זיסק בן ה-35 מיקנעם, הנהג ברכב הפוגע, שלפי החשד היה תחת השפעת אלכוהול וסמים. טרם התאונה הקשה, לחובתו של זיסק היו 21 הרשעות קודמות בעבירות תעבורה. בהן גם עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול וסמים. רישיונו של זיסק אף נשלל - אך לחצי שנה בלבד.

הצרות החלו כאשר זיסק התמכר לסמים. רק בחודש יוני לפי שנה השתחרר זיסק ממאסר, לאחר שנגזרו עליו 21 חודשי מאסר בגין עבירה של סחר בסם MDMA וסיוע לסחר בקוקאין. בעבר הורשע בעבירה נוספת של החזקת סם.

השופט שדן בתנאי מעצרו זיהה אצלו "רצון כן ואמיתי ומוטיבציה פנימית חזקה להתרחק מעולם הסמים". בפועל, מספרים מכרים שזיסק חזר להשתמש גם לאחר ניסיונות הגמילה. גורמי המקצוע קבעו כי הוא "מתקשה לווסת דחפים, תופס את עצמו כקורבן, מצמצם את משמעות מעשיו ובעל עמדות אנטי סוציאליות". השופט שגזר את דינו החליט כאמור לשלול את רישיונו רק לחצי שנה.

השופטים נטו לקבל גישה טיפולית-שיקומית בעבור זיסק, גם שזו עמדה המנוגדת להמלצת גורמי המקצוע בשירות המבחן. השופט שגזר את העונש התייחס להרשעה קודמת שעומדת לחובת זיסק, של החזקת סם שלא לצריכה עצמית, אך התעלם מ-21 ההרשעות בעבירות תעבורה, שחלקן קשורות לצריכת אלכוהול וסמים.

גם כאשר גזר עליו השופט שישה חודשי פסילת רישיון, איש לא הבחין בכך שהעונש מתקיים בחפיפה לעונש פסילה אחר שנגזר על זיסק בשל נהיגה בשכרות. כל מה שנותר לזיסק לעשות הוא להצהיר שאין בידיו רישיון נהיגה והעונש, הלכה למעשה, לא התקיים.

המשטרה ממשיכה בחקירת נסיבות התאונה הקשה. בד בבד ממשיכה משפחת קלארק בתהליך שיקום לחבלות הגוף, כשלכולם ברור ששיקום הנפש יהיה ארוך וקשה הרבה יותר.