בדיקות קורונה בנמל התעופה בן גוריון
צילום: פלאש 90

התפרצות מחודשת: הנתונים המדאיגים והיעדר האכיפה

כבר שבועיים חלפו מאז הוחזרה חובת עטיית המסכות, אך המשטרה רשמה עד כה 17 קנסות בלבד, כשבירושלים ובחיפה לא נרשמו דוחות כלל. במקביל, נתונים חדשים מעידים: הסיכון של מחוסנים לפתח מחלה קשה גבוה מההערכות הראשוניות
קטי דור ונוב ראובני
04 ביולי 2021
19:59
עודכן ב 22:46

התפשטות זן הדלתא: נתוני התחלואה עדיין לא משקפים שינוי מגמה, וההתפרצות המחודשת של הקורונה, כך נראה, ממשיכה להתפשט. בימים האחרונים נרשמה גם עלייה במספר החולים שמצבם קשה, והאיום בהגבלות נוספות מרחף באוויר.

במשרד הבריאות מתלבטים אם להמליץ מחרתיים בקבינט הקורונה על מגבלות נוספות, ואם כן - באיזו מגבלה ראשונה לבחור: האם בתו ירוק או בצמצום התקהלויות. הדבר יוחלט לפי נתוני התחלואה שיהיו ביומיים הקרובים.  

לצד זאת, בטרם יוחלט על הגבלות נוספות - נתונים שהגיעו לידי כאן חדשות מעידים כי כמעט שאין אכיפה של ההגבלות הקיימות. חובת עטיית המסכות בחללים סגורים חזרה לפני יותר משבוע, אך עד כה מספר הדוחות שחולק זעום, כך פורסם היום לראשונה בחדשות הערב. משטרת ישראל חילקה 17 דוחות בלבד בגין אי עטיית מסיכה, ולטענתה עיקר האכיפה של תקנה זו מתבצעת על ידי פקחי הרשויות המקומיות.

מנתוני האכיפה בשלוש ערים גדולות עולה כי גם בידי פקחי הרשויות כמעט ולא התבצעה אכיפה: בתל אביב - 4 דוחות חולקו, בירושלים - 0, וגם בחיפה - 0 דוחות. בשלוש הרשויות הדגישו בפני כאן חדשות כי התמקדו עד כה בהסברה ואזהרות.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר היום בפתח ישיבת הממשלה כי "ללא שיתוף פעולה של אזרחי ישראל, ואם היקף התחלואה ימשיך לעלות - אנחנו נשקול להחזיר חלק ממגבלות התו הירוק״. עם זאת, בדיונים פנימיים הבוקר הביע ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש חשש מהיענות הציבור להגבלות חדשות, אם יוטלו. "העובדה שאנשים לא נענים להנחיה לעטות מסכות מעידה על הקושי שיהיה בכל מגבלה נוספת שנבצע", אמר והוסיף - "יחד עם זאת, אם לא נעשה כלום - כנראה נגדל למספרים שיגרמו נזק יותר גדול ונצטרך צעדים יותר קשים", דברי אש.

עוד פורסמו היום לראשונה בחדשות הערב נתונים חדשים של האוניברסיטה העברית, שמעידים כי הסיכון של מחוסנים לפתח מחלה קשה גבוה מההערכות הראשוניות. חוקרי האוניברסיטה העברית בראשות פרופ' ינון אשכנזי ניתחו את נתוני התחלואה של החולים הקשים בימים האחרונים. מהניתוח הראשוני עולה כי הם עלולים להצביע על ירידה בהגנה של החיסון מפני תחלואה קשה, ושיותר מחוסנים עלולים לפתח מחלה קשה יותר מההערכות הראשוניות שהיו. זה מצטרף להערכתם כי יעילות החיסון במניעת הדבקה עומדת על 70% בלבד ולא ב-95%.

רבותיי, הקורונה חוזרת? | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

בחמשת הימים האחרונים נוספו 16 חולים שמצבם קשה, 11 מהם מחוסנים. מגמת העלייה במספר החולים קשה מטרידה את בכירי משרד הבריאות, בעיקר כי מרביתם מחוסנים ומבוגרים.

לצד זאת, יש מי שמבקש להרגיע. בריאיון ל"השבוע" בכאן 11 ביום שישי האחרון, אמרה מנהלת המרכז הרפואי שמיר ד"ר אסנת לבציון קורח כי היא סבורה שלא נחזור למצב של תחלואה קשה בישראל כפי שהיה בגלים הקודמים, ברקע מבצע החיסונים. "אבל אנחנו בהחלט רואים את המספרים עולים", סייגה.

עוד אמרה ד"ר לבציון קורח: "אין ספק שהנסיעות לחו"ל והחזרה מהן ללא הקפדה על בידודים והנחיות - הם מקור הרע. נדבקים גם מחוסנים, אבל רובם א-סימפטומטים. החיסון יעיל גם נגד הווריאנט הזה".