תעמוד במבחן? ממשלת בנט-לפיד, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מבחן באזרחות | הזווית

במרצ הודיעו שיתנגדו, יו"ר רע"ם סירב שוב ושוב להצעות הפשרה של שקד ואפילו באופוזיציה עלו חילוקי דעות. שעות לפני שיעלה להצבעה במליאת הכנסת - האם החוק שיצר את המשבר הראשון בקואליציה יעבור?
מערכת כאן חדשות
05 ביולי 2021
07:32

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, היום (שני) יגיע חוק האזרחות, או חוק איחוד המשפחות, להצבעה במליאת הכנסת. ואיתו מגיע לשיאו המבחן הגדול הראשון של קואליציית בנט-לפיד.

על פי הצעת החוק, פלסטינים תושבי יהודה, שומרון ועזה לא יקבלו אזרחות או תושבות באופן אוטומטי רק כי נישאו לאזרחים ישראלים. החוק הזה חוקק בשיאה של האינתיפאדה השנייה מטעמים ביטחוניים, כהוראת שעה, כלומר כחוק מוגבל מבחינת תוקף - שהוארך שוב ושוב, אחת לשנה, מאז אי שם ב-2003.

מאז החוק המשיך להתגלגל ולא נחקק בצורה קבועה. שלושה ימים לאחר השבעת הממשלה, הודיעה שרת הפנים איילת שקד על כוונתה להביא את החוק להצבעה, להמשך הארכתו כמו בכל שנה. אלא שחלק ממפלגות הקואליציה כמו רע"ם ומרצ מתנגדות לבסיס הרעיוני שלו.

הראשון שהכריז שיתנגד לחוק היה השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' ממרצ. בריאיון לכאן רשת ב לפני שלושה שבועות, אמר השר לשלום קיטל כי "הדברים ברורים. אני אישית לא יכול להצביע בעד החוק הזה. אבל צריך למצוא את הדרך איך לצאת מהפלונטר הזה". 

האזינו לקטע מהריאיון עם השר פריג' בכאן רשת ב

לאחר שהקואליציה דחתה בפעם הראשונה את ההצבעה על החוק בשל קושי לגבש רוב, ישבו ראש הממשלה בנט והשרה שקד בפגישה לילית עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס כדי לנסות להגיע לפשרה. אלא שעד אותו בוקר רע"ם חזרה בה מההסכמה העקרונית שהושגה בפגישה, לאחר שיחות עם נציגים ערבים וחשש ששקד לא תעמוד בסיכום (שכלל מתן טיפול רפואי למשפחות ערביות בישראל, הענקת פטור לזוגות שנישאו לפני 2003 ועוד). בהמשך הודיע מספר 2 ברע"ם, חבר הכנסת מאזן גנאים שיצביע נגד החוק - גם אם מפלגתו תחליט אחרת.

ביום ראשון שעבר דחתה הקואליציה שוב את ההצבעה על חוק האזרחות בוועדה המסדרת. אחרי שבכירים במרצ הבהירו בשיחות סגורות שאם רע"ם לא תתמוך בחוק, גם הם לא מתכוונים להצביע בעדו, ביום חמישי האחרון הודיעה המפלגה כי "אם החוק בכל זאת יגיע להצבעה - מרצ תתנגד". אתמול, בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב, שב והציע חבר הכנסת מוסי רז ממרצ נוסח פשרה לפיו כל מקרה של איחוד משפחות ייבדק לגופו. בינתים אף אחד לא נפל מזה. 

ביום חמישי האחרון אמרה חברת הכנסת אבתיסאם מראענה מהעבודה כי חוק האזרחות חייב לעבור שינוי וכינתה אותו "מפלה וגזעני". בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון אמרה ח"כ מראענה: "עם חוקים כאלה היהודים הם גזע עליון". מאז הודיעה שתצביע בהתאם לעמדת סיעתה.

במקביל, מפלגות האופוזיציה - או לפחות רובן, אמורות על פניו להיות בעד החוק מבחינה אידיאולוגית, בעיקר לאור העובדה ששרי הממשלה הקודמת הצביעו בעד ההצעה הזאת בדיוק - על סמך חוות דעת ביטחוניות. אלא שעכשיו הן טוענות שיתנגדו כדי להמחיש את הבעייתיות בממשלה החדשה.

ביום שני שעבר הצהיר ראש האופוזיציה בנימין נתניהו כי אם הקואליציה תסכים לקדם את חוק יסוד ההגירה ולהעביר אותו בקריאה טרומית, האופוזיציה תסכים להאריך בחודשיים את חוק האזרחות. כעבור יומיים פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בפגישה עם כמה מראשי האופוזיציה אמר להם נתניהו: "נצביע נגד חוק האזרחות ולא נשתף פעולה. הם סגרו קואליציה עם הערבים – שיסתדרו איתם". בסרטון שפרסם אתמול אמר נתניהו כי בנט ולפיד "מתעקשים על חוק פגום שאפילו אותו הם לא מסוגלים להעביר בלעדינו, כי הם הרכיבו ממשלה עם רע״ם ומרצ".

אבל המחלוקת חלחלה כבר לאופוזיציה. אמש פורסם בחדשות הערב כי חברי כנסת בליכוד דורשים לקיים היום הצבעה בסיעה אם לתמוך בחוק. בנוסף, באופוזיציה שוקלים להפוך את ההצבעה על החוק להצבעת אי-אמון בממשלה, אבל חוששים שההחלטה עלולה לסייע לקואליציה להשיג רוב.

אתמול, לפני ישיבת הממשלה הבהירה השרה שקד כי חוק האזרחות יעלה היום כלשונו. "גם ראשי האופוזיציה ראו את חוות הדעת של השב"כ לפני פחות מחודש והבינו שהחוק חייב לעבור. אני לא מאמינה שהם ישנו את דעתם", אמרה שקד. מאז דווח בחדשות הערב שבקואליציה מנסים לקדם את העברת החוק לחצי שנה בלבד לצורכי פשרה, שלפיה תוקם ועדה שתדון בהקלות הומניטריות למשפחות של ערבים ישראלים ופלסטינים.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

בינתיים, אם נרצה או לא, הוראת השעה עומדת לפקוע מחר. ובואו נודה על האמת - גם אם החוק יעבור בסופו של דבר (לשנה או לחצי שנה), הסוגיה המהותית שלשמה הוא נועד לא תיפתר כל כך מהר, בטח לא היום.