-
צילום: אוליבייה פיטוסי

בשישה ימים: 21 חולים במצב קשה נוספו - רובם מחוסנים

343 מאומתים אובחנו אתמול, מספר החולים במצב קשה עלה ל-35 • צוות הטיפול במגפות המליץ לאשר בתנאי מחקר מתן מנת חיסון שלישית למדוכאי חיסון ולסובלים מבעיות רפואיות שונות, אך לא לכלל האוכלוסייה • מחקר ישראלי: בן בית של נדבק בקורונה נמצא בסיכון להידבקות גם אם הוא מחוסן - אך הסיכוי נמוך יותר
קטי דור ודקלה אהרן שפרן
05 ביולי 2021
09:42

ההתפרצות המחודשת של הקורונה: 343 מאומתים לנגיף הקורונה אובחנו אתמול (ראשון), 15 מהם נכנסו מחו"ל. מספר החולים שמצבם קשה עלה ל-35, מתוכם 16 מונשמים. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 1%, ובסך הכול ישנם 2,597 חולים פעילים בארץ.

בששת הימים האחרונים נוספו 21 חולים חדשים במצב קשה בבתי החולים. 13 מהם מחוסנים. רובם מעל גיל 60, עם מחלות רקע. בבתי החולים עלה מספר המאושפזים ל-68. נכון להבוקר אין בישראל רשויות אדומות. שמונה רשויות מוגדרות כתומות ו-24 רשויות מוגדרות צהובות. ב-12 ישובים שלא הייתה בהם תחלואה בשבוע האחרון - התגלו מאומתים חדשים אתמול.

צוות הטיפול במגיפות המליץ לאשר בתנאי מחקר מתן מנת חיסון שלישית למדוכאי חיסון ולסובלים מבעיות רפואיות שונות, אך לא לכלל האוכלוסיה. בשלב זה ההמלצה היא למתן מנת חיסון נוספת, בין השאר, למושתלי איברים ולסובלים ממחלות אוטואימוניות שונות, שמחקרים שונים העלו כי התגובתיות שלהם לחיסון הייתה נמוכה יחסית. בצוות, שהתכנס אתמול בערב, אמרו לכאן חדשות כי יש צורך באישור של חברת פייזר לגבי תנאי השימוש, וזה טרם ניתן. ועדת הלסינקי לנושא, האמונה על אישור הליכים מסוג זה, צפויה להתכנס היום.

במשרד הבריאות מתלבטים אם להמליץ בקבינט הקורונה על מגבלות נוספות, ואם כן - באיזו מגבלה ראשונה לבחור: האם בתו ירוק או בצמצום התקהלויות. הדבר יוחלט לפי נתוני התחלואה שיהיו ביומיים הקרובים.

מחקר ישראלי שבחן הידבקות בקורונה בין שני מבוגרים שגרים באותו בית העלה כי אם אחד מבני הבית נדבק בנגיף, הסיכוי של השני להיות מאומת הוא כ-50% כאשר שני בני הבית לא מחוסנים. כארש שני בני הזוג מחוסנים יורד הסיכוי ל-12.5%. לדברי החוקרים, יעילות החיסון גבוהה, בכ-75% בהשוואה ללא מחוסנים. אולם יעילות החיסון במניעת הדבקה בתנאים אלה הייתה נמוכה מעט יחסית לשיעור שדווח בעבר, יותר מ-90%.

מדובר במחקר של מכון "קאהן סגול מכבי" בשיתוף מכון ki, שבחן מידע על נדבקים בקורונה שהיו מבוטחים במכבי שירותי בריאות בין חודש דצמבר 2020 לחודש מרץ 2021. מבין יותר מ-173,569 מבוטחים נסקרו 6,351 בני אדם שגרים באותו בית כאשר אין בבית דיירים נוספים. החוקרים ביקשו להעריך את היעילות של חיסון פייזר בישראל להעברת המחלה במגע הדוק וגם כאשר מדובר בהעברה ללא תסמינים. 

החוקרים הסיקו מהתוצאות כי החיסון יעיל במידה רבה מאוד גם כאשר בוחנים אותו בחשיפה הדוקה למאומת, אולם יעילותו במניעת הדבקה בתנאים אלה הייתה נמוכה מעט יחסית לשיעור שדווח בעבר. החוקרים אמרו כי מי שהוא בן בית של נדבק בקורונה נמצא בסיכון להידבקות - גם אם הוא מחוסן. כמו כן, על אף שמדיניות הבדיקות בישראל אינה מחייבת זאת, מומלץ גם למחוסנים ללכת להיבדק אם אחד מבני המשפחה אומת.

יש לציין כי המחקר נערך עוד בטרם החל להתפשט בישראל הזן ההודי, שנחשב מדבק יותר, וכי ייתכן שנתוני ההידבקות ישתנו בין הווריאנטים השונים. לצד זאת, בצוות החוקרים מדגישים כי הניסוי מדגים שוב כי גם אם החיסון אינו מספק הגנה מלאה, הוא מפחית בצורה משמעותית את הסיכון להדבקה.