הצבעה בוועדה המסדרת
צילום: דוברות הכנסת

סערת חוק האזרחות: מה זה ולמה דווקא עכשיו?

זאב קם מדווח מהכנסת, ומביא את התשובות לכל השאלות על המשבר סביב החוק וריאיון עם מוסי רז ומאי גולן
זאב קם
05 ביולי 2021
13:53

חוק האזרחות שצפוי לעלות הערב (שני) להצבעה במליאת הכנסת הוא המבחן הגדול הראשון של הקואליציה ומעורר בשבועות האחרונים סערה פוליטית. אז מה זה בכלל חוק האזרחות שמאושר מחדש בכל שנה? מי תומך בו ומי מתנגד ומאיזה סיבות? למה הוא מושך כל כך הרבה תשומת לב ולמה השרה שקד מעלה אותו להצבעה במליאה אם קיים שלא יעבור? מה יקרה אם החוק לא יעבור ואיך תתמודד הממשלה עם הפסד מביך במליאה? כתבנו בכנסת זאב קם עונה בפייסבוק על כל השאלות ומפנה כמה מהן לחברי הכנסת מאי גולן מהליכוד ומוסי רז ממרצ.

אם החוק לא עובר, מה קורה לממשלה? 

אם החוק לא יעבור הלילה הממשלה לא תיפול. יש אמנם תחושה שההצבעה קריטית להמשך כהונתה של הקואליציה, אבל היא לא. היא חשובה בעיקר לגבי יציבות הקואליציה. הפסד שלה אחר שלושה שבועות של כהונה בלבד יצביע על הסדקים בתוכה ועל חוסר היציבות שלה.

אם לחוק אין רוב למה שקד מעלה אותו להצבעה הערב?

החוק הוא הוראת שעה המתחדשת בכל שנה. הוא עולה עולה הלילה להצבעה מכיוון שמחר יפוג תוקף הוראת השעה מלפני שנה. ללא החידוש אין להוראה תוקף.

חבר הכנסת מוסי רז שב והביע התנגדות לחוק האזרחות: "אתה לא קובע חוקים לפי מקרים. אני יכול להראות לך מקרים שבהם אנשים שהגיעו לישראל מתוקף חוק השבות וביצעו פיגוע. אתה לא יכול להסיק ממקרה אחד על כלל המקרים. במדינה דמוקרטית לא עושים כאלה".

מבחן באזרחות | הזווית

האם גל של איחוד משפחות לא יאיים על הרוב היהודי?

"נגיד שמוחמד מאבו גוש מתחתן עם פטמה מחברון שגרה ליד איתמר בן גביר, אם היא תעבור זה מערער רוב דמוגרפי? לא. אתן לך פתרון, אפשר להעביר את המתנחלים לתוך ישראל. אם חברוו היא ישראל איך תפגע העברת פלסטינים לתוך ישראל ברוב הדמוגרפי?".

רז מעריך שהחוק יעבור הערב במליאת הכנסת: "החוק יעבור כי הליכוד יודע שאם החוק לא עובר זו לא מבוכה למרצ ולממשלה. זו מבוכה לליכוד שעושה צחוק מעקרונותיו ויאבד הלילה 3-4 מנדטים אם יפיל את החוק הזה בניגוד לעקרונותיו".

ח"כ מאי גולן מהליכוד נשאלה איך תוכל להצביע נגד החוק?

"אף אחד בליכוד לא אומר אל תעבירו את החוק. באנו והצענו הצעה טובה יותר שתסתום כל פרצה שתמנע גם שהייה של עובדים זרים והסתננות בלתי חוקית לישראל – חוק יסוד: ההגירה. אני הגשתי את החוק הזה כבר לפני שמונה חודשים. אני רוצה לראות את בנט וסער ושקד מצביעים נגד חוק היסוד הזה". גולן העריכה שהחוק ייפול. "לא מאמינה שמרצ ורע"ם יתמכו בחוק הזה".