חיסון לקורונה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

התפשטות זן הדלתא: יעילות החיסון ירדה ל-64% במניעת הדבקה

הודגש: יעילותו במניעת אשפוזים ותחלואה קשה של נאמדת ב-93% • שר הבריאות הורוביץ: מעריכים שחיסונים שיתקבלו בעתיד יותאמו למוטציות החדשות • בתום דיון בכירים על חיסון שלישי: יקודמו 2 מחקרים לצורך קבלת החלטות בנושא. אחד יכלול חולים מאומתים לקורונה שקיבלו חיסון, השני יבדוק את החיסוניות התאית בקרב מחוסנים לאורך זמן • המטרה: לבחון את יעילות החיסון וקצב דעיכתו
גילי כהן ודיקלה אהרן-שפרן
05 ביולי 2021
17:01
עודכן ב 18:56

משרד הבריאות עדכן היום (שני) כי יש ירידה ביעילות החיסון במניעת הדבקה ל-64% ובמניעת מחלה עם תסמינים ל-64%. הירידה נצפתה החל מה-6 ביוני, בו בזמן עם התפשטות הווריאנט ההודי בישראל. הודגש כי עם זאת, יעילות החיסון במניעת אשפוזים ותחלואה קשה של נגיף קורונה נאמדת ב-93%. 

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר היום כי ההערכה היא שחיסונים שיתקבלו בעתיד יותאמו למוטציות החדשות של נגיף קורונה. בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בתוכניתם בכאן רשת ב, הוסיף הורוביץ: "רוצים לבדוק איך משפיע הזמן ותנאים מסוימים של אנשים על המצב החיסוני, וזה מה שייתן לנו אינדיקציה לגבי המדיניות. זה משפיע גם על רכש החיסונים". לגבי אכיפת הבידוד אמר כי המשטרה נותנת הרבה קנסות אך לא מספיק, ולדבריו צריך להחמיר את האכיפה. 

האזינו לריאיון של שר הבריאות ניצן הורוביץ בכאן רשת ב

מוקדם יותר קיים ראש הממשלה נפתלי בנט דיון עם בכירים סביב האפשרות למתן חיסון שלישי נגד נגיף קורונה. במהלכו הוחלט כי משרד הבריאות יקדם שני מחקרים רפואיים שיספקו מידע חיוני עבור קבלת ההחלטות בנושא.

הדיון, שנערך בהשתתפות בהשתתפות ראש המל"ל, ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות היוצא פרופ' חזי לוי, ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס וגורמי מקצוע נוספים, נעשה על רקע התפשטות הזן ההודי בישראל ושאלת העמידות שלו, של ווריאנטים נוספים, בפני החיסון הקיים.

הוחלט כי המחקר הרפואי הראשון שיקודם יהיה בקרב חולים מאומתים לנגיף הקורונה שקיבלו חיסון, בהתייחס למרכיבים כמו גיל, מחלות רקע ומועד קבלת החיסון. זאת במטרה לבחון את יעילות החיסון ואת קצב דעיכתו לאורך זמן על אנשים מקבוצות גיל שונות ועם מחלות רקע שונות.

המחקר השני יבדוק את החיסוניות התאית בקרב מחוסנים לאורך זמן, על ידי בדיקה סרולוגית. את שני המחקרים תרכז ד"ר אלרעי-פרייס, בשיתוף קופות החולים.