ליברמן, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ההתבטאות של ליברמן שהרגיזה את החרדים

שר האוצר הודיע: פועל להעניק חינוך חינם רק למשפחות שבהן שני ההורים עובדים • המהלך עבר כשלפיד כיהן כשר אוצר, אך ממשלת נתניהו-כחלון-חרדים הפכה את ההחלטה כעבור שנתיים
שאול אמסטרדמסקי
05 ביולי 2021
21:34

התבטאות מעניינת של שר האוצר אביגדור ליברמן נבלעה היום (שני) בשטף העיסוק בקורונה וחוק האזרחות. ליברמן העלה מחדש אמירה שלו מלפני כמה שנים, שלפיה הוא יפעל להעניק חינוך חינם במסגרות יום מגיל לידה עד שלוש רק למשפחות שבהן שני ההורים עובדים. את הדברים אמר בכנס לשכת רואי החשבון שהתקיים באילת.

אלא שההטבה עליה ליברמן דיבר לא עומדת להתרחש כל כך מהר. במשרד האוצר אמנם עובדים על תוכנית כזאת, שצפויה לעלות מיליארדים רבים. האמירה הזאת של ליברמן הוצגה כשאיפה, שלבטח לא תעבור בתקציב הנוכחי.

אז מה ליברמן כן מתכוון להביא בתקציב הזה? צעד ששר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד עשה פעם כשהוא כיהן כשר אוצר - שינוי מנגנון סיבסוד המעונות. כיום בשביל לקבל סבסוד למעונות עליך לעבור מבחן הכנסה. ככל שאתה עני יותר - כך תקבל סבסוד עמוק יותר.

שר האוצר בעצם רוצה לשנות זאת, כך שככל שאתה מראה שאתה ממצה את כושר ההשתכרות שלך, כלומר שני ההורים הולכים לעבוד במשרה מלאה או בשאיפה לזה, אז הסבסוד יהיה יותר עמוק. המשמעות היא גריעה של הרבה מאוד כסף ממשפחות חרדיות אם אחד מבני הזוג או שניהם לא עובדים.

נזכיר כי לפיד כשר אוצר הצליח להעביר את המהלך הזה, שאפילו היה בתוקף בין שנה וחצי לשנתיים. אלא שאז ממשלת לפיד-כחלון-חרדים שפשוט הפכה את ההחלטה.