בדיקת קורונה בנתב"ג
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

הורוביץ: אין כוונה להמליץ על הגבלות באירועים

חוות דעת למשרד הבריאות: כדאי לשקול הגבלות על קייטנות • שיא בהתפרצות זן הדלתא: 507 אובחנו עם קורונה • כ-2,400 נדבקים בקורונה נרשמו בחודש יוני, כמעט 40% מהם מחוסנים. מעלה אדומים הפכה לאדומה • שיעור הנערים שהתחסנו חצה את ה-20%. קבינט הקורונה יתכנס היום לדון בהגבלות נוספות
כתבי כאן חדשות
06 ביולי 2021
08:11
עודכן ב 14:35

לקראת דיון קבינט הקורונה שצפוי להתכנס הערב, הבהיר היום (שלישי) שר הבריאות ניצן הורוביץ בציוץ בטוויטר כי "אין שום כוונה להמליץ הערב על הגבלת חתונות או אירועי תרבות". שר הבריאות הציע להסתמך על עדכונים רשמיים של משרדו ולחסוך מהציבור עוגמת נפש.

הבוקר פרסם משרד הבריאות נתונים לפיהם 507 בני אדם אובחנו עם קורונה ביממה האחרונה - שיא נדבקים מאז התפרצות זן הדלתא בישראל. במהלך חודש יוני אובחנו כ-2,400 אנשים עם קורונה, כמעט 40% מהם היו מחוסנים. שיעור בני הנוער שהתחסנו חצה את ה-20%. בתוך כך, קבינט הקורונה יתכנס היום כדי לדון בהגבלות נוספות. בין ההמלצות שהוצגו הבוקר בהערכת מצב של משרד הבריאות  שקילת אפשרות להגבלות על קייטנות, ועל אירועים גדולים כמו חתונות או הופעות.

עוד עלה מהנתונים כי מבין המאושפזים שמצבם קשה - 35% היו מחוסנים וכמעט 60% לא חוסנו כלל. כ-56% מהציבור בישראל קיבלו עד כה שתי מנות חיסון נגד קורונה. מומחים בתחום בריאות הציבור מסבירים כי שיעור המחוסנים הגבוה יחסית מקרב הנדבקים נובע מהתפשטות זן הדלתא המדבק, אך מציינים כי הוא קשור גם בכך שמרבית האוכלוסייה בישראל מחוסנת. המומחים מדגישים כי יש לזכור שלא ידוע כמה מחוסנים נחשפו לנגיף ולא נדבקו.

בתוך כך, דוח של מרכז המידע והמחקר של אמ"ן ממליץ על שינוי הנחיות הבידוד והגבלת ההתקהלויות ברקע העלייה בתחלואה. משרד הבריאות דיווח אתמול על ירידה ביעילות החיסונים במניעת הדבקה ובמניעת מחלה עם תסמינים ל-64%. ירידה שנצפתה עם התפשטות וריאנט הדלתא. לצד זאת הדגישו במשרד שהיעילות של החיסון במניעת אשפוזים ותחלואה קשה בנגיף הקורונה עדיין גבוהה ונאמדת ב-93%. במשרד הבריאות קראו לכל מי שבא במגע עם חולה מאומת, לרבות מחוסנים, להיבדק. במיוחד כאשר חשים בתסמינים.

אמש פורסם בכאן 11 כי משרד הבריאות הנחה את בתי החולים לפתוח מחדש את מחלקות הקורונה לפי הצורך. הצעד מגיע על רקע עלייה במספר האשפוזים בבתי החולים, ויותר הגעות ותנועה של חולי קורונה. ההנחייה כוללת גם פתיחת חדרי מיון ביולוגיים, שהיו נהוגים בימי הגל השני והשלישי - מיון מפוצל שמוקצה למי שחשודים לקורונה, למאומתים וכן לשליליים לקורונה.

בהכנת הידיעה השתתפו: קטי דור, נוב ראובני ודקלה אהרן-שפרן