מפגשים מהסוג השלישי

האם אנחנו לא לבד ביקום?

דוח הפנטגון בעניין תצפיות העב"מים הצית עניין מחודש בנושא וגרם לרבים להביט שוב אל השמים עם סימן שאלה. מה אנחנו יודעים על עב"מים, איך ישתנו חיינו אם נפגוש חייזרים, ולמה זה קשור לחרדות של כולנו. פרויקט מיוחד מבית כאן תרבות
כאן תרבות
07 ביולי 2021
10:24
עודכן ב 09 יולי 15:19

מה מפחיד יותר, לדעת בוודאות שהיקום שורץ חיים תבוניים בכוכבי לכת אחרים, או לדעת באופן מוחלט שחוץ מאיתנו אין עוד אף אחד בכל הלילה השחור האינסופי שסביבנו? רבים קיוו שדוח הפנטגון בעניין העב"מים, שפורסם בסוף חודש יוני ועורר התרגשות רבה, יענה על השאלה הזו. בפנטגון בחנו כ-140 דיווחים על עצמים בלתי מזוהים שנצפו בשמי ארצות הברית בשני העשורים האחרונים, והגישו את ממצאיהם לקונגרס: העצמים אינם קשורים לפעילות צבאית אמריקאית, לא ברור מקורם, ואין הסבר לאופי פעילותם. אז האם מדובר בכלי טיס של חייזרים? בממשל מסרבים להתייחס להנחה הזו. עבור הקונספירטורים, מדובר בהוכחה נוספת לכך שארצות הברית מסתירה את האמת לגבי חייזרים.

למה אנחנו באובססיה?

הדוח של הפנטגון לא מגיע בחלל ריק. חייזרים ועב"מים מרתקים את הציבור האמריקאי כבר עשרות שנים. בשנות ה-40 וה-50 חלה פריחה בתצפיות עב"מים בארצות הברית. ברקע - המלחמה הקרה והמסע לחלל, כלומר פחד מפני הפצצה גרעינית רוסית, פלישה צבאית, החדרת קומוניזם ושאר מרעין בישין למוחות של האזרח התמים, וחלומות על כוכבים מרוחקים והחיים שאולי נמצאים שם. התוצאה: תור הזהב של המדע הבדיוני ואינספור תצפיות של עצמים בלתי מזוהים ופריחה בדיווחים על חטיפה על ידי חייזרים. בתקופה הזו נעשה הקישור בין העצמים הללו לחייזרים. כל זה הוא חלק מהמיתולוגיה האמריקאית של המוזר, הפאראנורמל: העולם של ביגפוט, רוחות רפאים, טלפתיה וכל הספיריטואליזם שנמצא בתת מודע האמריקאי מאז ומתמיד. עב"מולוגיה, או ufology, הוא ענף עצום, שיש בו גם עניין משיחי - מצד אחד פלישה שתציל אותנו מעצמנו, ומהצד השני יום הדין. אז למה עכשיו הדיבור על זה חזר? האזינו:

המהפכה הקיומית הבאה

ב-1543 פרסם ניקולס קופרניקוס את חיבורו על תנועתם של גורמי השמיים והביא למהפכה ההליוצנטרית. כל מה שהיה מובן מאליו עד אותו רגע התנפץ לרסיסים - כדור הארץ לא עומד במרכז מערכת השמש, אלא סובב סביב השמש. למהפכה הזו היו השלכות תאולוגיות, פסיכולוגיות, תרבותיות וחברתיות אדירות. כמה עשורים אחר כך טען ג'ורדנו ברונו שהיקום אינסופי וניפץ את האשליה שכדור הארץ הוא תופעה ייחודית. ומה תהיה המהפכה הבאה? אם להאמין לפרופ' אבי לייב, ראש החוג לאסטרופיזיקה באוניברסיטת הרווארד, המהפכה הזו כבר מעבר לפינה, והיא המפגש הראשון עם אינטליגנציה חוצנית. פרופ' לייב הוא מבכירי האסטרופיזיקאים בעולם, ואת עיקר פרסומו בציבור הרחב קנה לאחרונה עם טענתו שחפץ שהגיע אלינו מחוץ למערכת השמש, שלו ניתן הכינוי "אומואמואה", הוא תוצר של ציוויליזציה חוצנית. בריאיון מיוחד בתוכנית "הקרקס המטאפיזי" הוא טוען שיש דברים נוספים שידועים, אך עדיין לא נחשפו לציבור:

סרטים מהסוג השלישי

מ"מלחמת העולמות" דרך "זיגי סטארדאסט" עד "תיקים באפילה" ו"גברים בשחור", מה אפשר ללמוד מהעיסוק התרבותי בעב"מים וחייזרים? איך פיגועי 11 בספטמבר שינו את הגישה של הוליווד לנושא, ומה ייצגו החייזרים בסרטים של סוף שנות ה-2000? אופן העיסוק התרבותי בפלישה של חייזרים יכול ללמד אותנו על החרדות שלנו בכל תקופה - חרדה מטכנולוגיה, חרדה מפני האחר או חרדה מפני עצמנו:

אפלטון במאדים

מה ההשלכות המוסריות של התערבות האדם בחלל ובכוכבי לכת אחרים? מה יקרה לביולוגיה, לחקר התודעה ולפסיכולוגיה האנושית אם נמצא חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ? והאם בכלל כדאי לנו לחפש אחר חייזרים? פילוסופיית החלל הוא תחום שנמצא בחיתוליו, אבל מעלה שאלות כבדות משקל. פרק מיוחד של "גבוהה גבוהה" נוגע בשאלות האלה בדיוק: