מליאת הכנסת
צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ניצחון לקואליציה: חוק הפיצול עבר בקריאה שנייה ושלישית

החוק מאפשר לארבעה ח"כים לפרוש מהסיעה, גם אם אינם מהווים שליש ממנה • קודם לכן, הממשלה נמנעה ממבוכה ו‏משכה את ההצבעה על חוק שירות ביטחון - כי לא השיגה לו רוב • ח"כ מאיר יצחק הלוי התייצב להצבעות כשעתיים לאחר הלוויית אחותו • דיון קבינט הקורונה ננעל ללא החלטות בגלל ההצבעות במליאה
יערה שפירא
06 ביולי 2021
14:25
עודכן ב 04:43

חוק הפיצול עבר הלילה (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 60 חברי כנסת לעומת 54 מתנגדים. החוק מאפשר לארבעה ח"כים לפרוש מהסיעה, גם אם אינם מהווים שליש ממנה, והיה מהנושאים שימינה ותקווה חדשה התעקשו עליהם במגעים הקואליציוניים. קודם לכן התרחשה מהומה במליאת הכנסת שכשעתיים אחרי שקבר את אחותו, חבר הכנסת מאיר יצחק הלוי מתקווה חדשה הגיע למליאה - על אף שהליכוד הסכים להתקזז איתו.

בקואליציה אומרים: ראינו שהמקוזז עומד להצביע למרות הסיכום. באופוזיציה טוענים שמדובר בניסיון מצד הלוי להפר את הקיזוז כדי לנצח בהצבעה הדחוקה על חוק יסוד הכנסת. דיון קבינט הקורונה ננעל ללא החלטות, כדי לאפשר לחבריו להשתתף בהצבעות במליאה.

מוקדם יותר דווח כי באופוזיציה לא מוכנים להתקזז עם חבר הכנסת מאיר יצחק הלוי מתקווה חדשה, שאחותו הלכה לעולמה. לפי הדיווחים, גם בקשת הקואליציה שהקיזוז יהיה רק לזמן הלוויה, ולא לכל ימי השבעה, נדחתה על ידי הליכוד. מקרים דומים אירעו גם בעבר, בכנסות קודמות.

עם זאת, חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד אמר לכאן חדשות כי  "בהחלט צריך להתקזז איתו ולאפשר לו ללכת ולהיות עם האבל שלו". לדבריו, "לפי מיטב ידיעתי, ח"כ יריב לוין העביר לח"כ שרן השכל הצעה לקיזוז באופן כזה או אחר".

הממשלה משכה את חוק שירות הביטחון לאחר שלא הצליחה להשיג לו רוב, משום שמפלגת רע"ם סירבה לתמוך בו. החוק לא הובא הערב להצבעה. ‏חוק שירות הביטחון נועד להאריך את הוראות השעה בנושא ועדת פטור מצה"ל לנשים דתיות. הליכוד בתגובה: "נמשיך לפעול בנחישות כדי להפיל את הממשלה הרעה הזו".

אחרי ההצבעה של חבר הכנסת עמיחי שיקלי נגד חוק האזרחות, חבר הכנסת אלי אבידר הודיע היום כי יתנגד ל"חוק הפיצול". החוק מאפשר לארבעה חברי כנסת להתפלג מסיעתם גם אם אינם מהווים שליש ממנה, והוא נדון בוועדה המסדרת. המשמעות של הודעת אבידר - אין רוב לחוק שנועד לפצל את הליכוד.

"הבהרתי שבכוונתי להתנגד לחוק משום שהוא מעצים תרבות פוליטית קלוקלת, שגוש השינוי בא לשנות", כתב אבידר בחשבון הטוויטר שלו. לדברי אבידר, החוק הוא עליית מדרגה ברף השחיתות הפוליטית בישראל.

אבידר הוסיף: "ארבעה חברי כנסת שרוצים להצביע עם הקואליציה מטעמים אידיאולוגיים יכולים לעשות זאת גם מספסלי האופוזיציה. מטרת החוק היא אחת - לעודד עריקים פוליטיים מהמחנה אליו הם משתייכים בתמורה לג'ובים וכיבודים. ציבור הבוחרים זכאי שנתחיל לפרוע את ההבטחות שהבטחנו במהלך השנה האחרונה. לא נאכזב אותו".

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר על שיקלי כי הוא "נקלע לבלבול" כשהצביע נגד חוק האזרחות, חבר הסורר תקף בתגובה את יו"ר מפלגתו וצייץ בטוויטר: "נפתלי יקר, אתה מבורבר בניווט, עוד לא מאוחר לחשב מסלול מחדש ולפעול להקמת ממשלה לאומית בדיוק כפי שהתחייבת".