-
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

אש: המצב שבו נגיע למגבלות עד כדי סגר - רחוק

משרד הבריאות הורה לבתי החולים לפתוח מחלקות קורונה וחדרי מיון ייעודיים • קבינט הקורונה: המדד להגבלות - מספר החולים קשה • בדיון הוחלט על בדיקות מהירות בכניסה למוסדות גריאטרים וקייטנות ועל חובת בידוד עד לקבלת תשובה מבדיקה בחזרה מחו"ל • מומחים: לא נכון להטיל מגבלות לפני שתהיה עלייה במספר המאושפזים • דאגה מזן חדש שהתפרץ באמריקה הדרומית
כתבי כאן חדשות
07 ביולי 2021
09:33
עודכן ב 18:21

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר היום (רביעי)| בתדרוך לעיתונאים כי "המצב שבו נגיע למגבלות עד כדי סגר - רחוק". כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות, משרד הבריאות הורה לבתי החולים לפתוח מחלקות קורונה וחדרי מיון ייעודיים. קבינט הקורונה התכנס היום בשנית כדי להמשיך את הדיון בהצעה להטיל הגבלות חדשות, בעקבות התפשטות התחלואה.


בפתח הדיון אמר ראש הממשלה כי "לאור הנתונים שיש לנו, אנו שואפים למקסימום הגנה על תושבי ישראל ועל בריאותם, לצד מינימום פגיעה כלכלית והפרעה לשגרת החיים". בתוך כך, קיבל הקבינט מספר החלטות, ביניהן על ביצוע בדיקות מהירות בכניסה למוסדות גריאטרים ולקייטנות והודגש, כי הפרמטר להגבלות נוספות יהיה מספר החולים קשה. 

החלטות קבינט הקורונה: 

- קיום בדיקות מהירות בכניסה למוסדות גריאטריים

- ביצוע בדיקות מהירות בקייטנות ובמחנות קיץ (מעל מאה משתתפים)

- חובת בידוד עד לקבלת תשובה מבדיקה בחזרה מחו"ל

- עבודת מטה של משרד הבריאות לבחינת קיצור ימי הבידוד

- הגברת מבצע החיסונים הארצי

ראש הממשלה הוסיף כי יש הצלחה גדולה לפרויקט החיסונים לבני הנוער. לדבריו, יותר מ-150 אלף בני נוער בגילאי 12 עד 16 התחסנו בימים האחרונים. ראש הממשלה קרא לכל מי שטרם עשה זאת - לצאת ולהתחסן. "יש לנו חיסונים לכולם, תנצלו את זה, תגנו על עצמכם, כדי שלא תצטרכו להיות מוגבלים מפעילות", אמר ראש הממשלה. אמש נקטע הדיון בשל ההצבעות בכנסת בטרם התקבלו החלטות.

הבוקר דיווח משרד הבריאות על 521 נדבקים חדשים, זה היום השני ברציפות. מבין המאומתים שהתגלו אתמול - 53 חזרו מחו"ל, 34 מהם מחוסנים. מתחילת השבוע נוספו כ-20 חולים חדשים במצב קשה, שמונה מהם מחוסנים. בנוסף, כפר יונה הפכה לעיר אדומה והוד השרון לכתומה.

מוקדם יותר הזהיר ארגון הבריאות העולמי מפני זן נוסף של נגיף קורונה ששמו "למדא" וקבע כי הוא "סכנה בריאותית עולמית". מקורו של הזן באמריקה הדרומית והוא זוהה עד כה ב-29 מדינות. ברשות שדות התעופה מודאגים מהזן החדש, משום שאין טיסות ישירות בין אמריקה הדרומית ובין ישראל. לכן יהיה קשה יותר לעקוב אחר נוסעים היוצאים ממנה, משום שהם יגיעו לישראל דרך מדינות אחרות.

מומחים: לא נכון להטיל מגבלות לפני שתהיה עלייה במספר המאושפזים

מומחים בכירים בתחום בריאות הציבור אומרים כי על אף העלייה בשיעור המאומתים לקורונה, לא יהיה נכון להטיל על הציבור מגבלות נוספות, לפני שתהיה עלייה של ממש במספר המאושפזים בבתי החולים. כך דווח בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. לדבריהם, יש להמתין ולראות אם העלייה במספר המאומתים תבוא לידי ביטוי גם במצב האשפוזים ובמספר החולים קשה.

בכיר המעורב בהליכי קבלת ההחלטות אמר לכאן חדשות כי ישראל אינה נמצאת במקום שבו הייתה לפני מבצע החיסונים. כזכור, במשרד הבריאות ממליצים לחזור למגבלות התו הירוק ולהגביל התקהלויות כאשר נגיע לאלף מאומתים ביממה. ואולם מספרם של החולים קשה בכל המדינה עומד על 40 בלבד.

הבוקר פורסם בכאן רשת ב, כי קופות החולים לא מצליחות לעמוד ביעד שהציב משרד הבריאות לחיסון 50% מבני הנוער בגילים 15-12. שלושה ימים בלבד נותרו לחיסון בני הנוער במנה ראשונה, על מנת שיוכלו לקבל את מנת החיסון השנייה טרם יפוג תוקפם של החיסונים בסוף החודש. 

בקופת חולים כללית דיווחו הבוקר כי עד כה חוסנו כ-63,500 נערות ונערים, כ-22% מבני הנוער בגילים אלה המבוטחים בקופה. במאוחדת חוסנו יותר מ-20,600 בני נוער ובסך הכול כ-32% חוסנו או זימנו תור לימים הקרובים. בלאומית דיווחו כי 7,500 בני נוער חוסנו. כ-25% חוסנו או זימנו תור. לצד זאת, בקופת חולים מכבי מדווחים כי הם מתקרבים ליעד של 50% מבני הנוער בקופה שחוסנו או שצפויים להתחסן.

רבותיי, הקורונה חוזרת? | עוד יום

במקביל, ראש הממשלה נפתלי בנט התנגד בישיבת קבינט הקורונה אמש להצעה המרכזית של משרד הבריאות במסגרת המאבק בהתפשטות זן הדלתא בישראל - החלת חובת בידוד למחוסנים שהיו במגע עם חולה מאומת. לדברי בנט, מדובר בהצעה עם משמעות כלכלית אדירה, שלמעשה "מנטרלת" את אפקט החיסונים, ועל כן התנגדותו למהלך. כעת עדיין לא ברור אם הצעה זו אכן תעלה מחדש לדיון בישיבת הקבינט הבאה. 

בין ההגבלות הנוספות שדורש משרד הבריאות ניתן למנות חובת בידוד על כל מי ששב מחוץ לארץ ועד לקבלת תוצאה שלילית של בדיקת הקורונה בנתב"ג, בדיקות מהירות בכניסה להתקהלויות של מאה ילדים ויותר, ובדיקות מהירות בכניסה למוסדות הגריאטרים. 

בהכנת הידיעה השתתפו: דקלה אהרן שפרן, גילי כהן, עמיחי שטיין ושרון עידן