אסף אבידן

בחירות העורכים - כאן 88 | 6.7.2021

עדכון אחרון - 6.7.2021
מערכת כאן
07 ביולי 2021
14:26

כאן 88 עם מוזיקה חדשה בשבילכם. אלה שירים ישראלים ובינלאומיים שתוכלו לשמוע אצלנו. כמובן שלצדם אנו משמיעים שירים חדשים ומעולים נוספים בשידורי התחנה. בכל שבוע נפרסם כאן באתר שירים חדשים שכדאי להכיר, אשר בחרו העורכים המוזיקליים שלנו. לכל בחירות העורכים אפשר להאזין בפלייליסט מתעדכן בספוטיפיי.

אסף אבידן – Rock of Lazarus

האלבום החדש של אסף אבידן, Anagnorisis, הוא מסע בין קולות שונים בתוך הראש שלו. גם אותנו המאזינים הוא מצרף למסע הזה, כשאת כל קולות הרקע בשירים הוא הקליט בעצמו. כהרגלו בקודש אבידן מתעסק באלבום בחוסר היכולת שלנו לשלוט במציאות ובסוף הבלתי נמנע - במוות. אך ב-Rock Of Lazarus מגיע דווקא מסר אופטימי, כשהוא לוקח את המחשבה על הסוף צעד אחד קדימה ומדבר על קימה מטאפורית לתחייה. השיר קרוי על שם לזרוס, שעל פי הנצרות חזר לחיים באחד מסיפורי הניסים של ישו. אבידן מספר שרצה לעבוד על האלבום מאותו "חדר קטן בתל אביב" שבו כתב את Different Pulses אבל אז הגיעה הקורונה ואיתה תזכורת לחוסר השליטה של האדם במציאות. בסופו של דבר העבודה על האלבום התבצעה מרחוק - אבידן מביתו הכפרי באיטליה ומוסקט (שכמו באלבום הבכורה, הפיק גם את Anagnorisis) מתל אביב. 

לקראת צאת האלבום אבידן סיפר שהקשיב ללא מעט אמנים מוערכים, "אפילו פופ עדכני כמו בילי אייליש", ובסינגל החדש אפשר בהחלט לשמוע את ההשפעות שלה, בשילוב של התופים השקטים וקולות הרקע הגובלים בלחישות, שיוצרים יחד עם הפסנתר אווירה של התחלה מסתורית של מערבון אפל. 

פיטר רוט - המחר שייך לצעירים

נוסטלגיה היא כוח חזק. בייחוד לסנטימנטליים שבינינו. משהו קטן, משפט, ריח, טעם, שיר שיכולים להציף נשכחות ולזרוק אותך לתקופה אחרת בחיים, ליום מסוים בעבר, לבית הקודם, לשיחה עם חבר טוב, להיכרות עם חברה טובה, וכולי. ובכלל, היכולת להסתכל אחורה חשובה גם לתובנות על מי אנחנו היום. בשירו החדש, "המחר שייך לצעירים",חוזר  פיטר רוט לתקופה שבה היה צעיר יותר, לשנות ה-20 שלו. מה שהיה אז לעומת מה שהיום, כמה העולם סביבו והוא עצמו השתנו. לדבריו, השיר הוא לא שיר געגוע, אלא “מבט חטוף אל החיים 'הקודמים' בעיר הגדולה”, ואת השיר הוא חותם במסקנה: “אם שואלים, אז בטח, אם הייתי יכול לחזור על הכל”.

Inhaler - Totally

אם הקול של סולן Inhaler נשמע לכם מוכר, זה ממש לא במקרה. אביו של אלייז‘ה יוסון, המנהיג וכותב השירים הראשי של הלהקה, הוא לא אחר מאשר אייקון הרוק וסולן U2, בונו. בעוד שכבר מספר עיתונאים ומבקרי מוזיקה השוו את יוסון לאביו, הוא טוען שבעיניו Inhaler שונים מאוד בדרך שבה הם כותבים שירים ושבשבילו, בונו הוא רק אבא. בראיונות, סיפרו חברי הלהקה שההשוואה (המתבקשת) ל-U2 רק מדרבנת אותם ליצור ולהוכיח לכולם שהם מסוגלים להצליח בכוחות עצמם. בגיל 20, ותחת לא מעט עיניים בוחנות, הם משחררים סינגל שני לקראת אלבום הבכורה שלהם. Totally הוא שיר רוק בריטי על כל המשתמע מכך, עם רוח צעירה וניחוח נוסטלגי.

Curtis Harding - Hopeful

את רוב ילדותו העביר קרטיס הארדינג בקרוואן שנוסע בין עיירות שכוחות אל ברחבי ארה"ב. כנראה שככה זה כשאמא שלך היא זמרת כנסיות שנמצאת תמיד בסיבוב הופעות.  כשהרכב המשפחתי עצר והשתקע באטלנטה, נפגשו השפעות הגוספל שקיבל הארדינג מהבית עם סצינת הסול וההיפ-הופ הרותחת של העיר. התוצאה היא שירים אמריקאיים מלאי נשמה, שנשמעים רעננים ונוסטלגיים במקביל. 

ב-Hopeful זה קורה בזכות החיבור בין הפקת וינטג' עתירת כלי נשיפה אל הטקסט הכה אקטואלי  של הארדינג. למרות שהוא מתעקש בראיונות שהשיר נכתב בטרם אירועי הקיץ שעבר בארה"ב, קשה שלא לראות ב-Hopeful מעין מניפסט אפרו-אמריקאי רלוונטי מאוד לימינו. ואם זה איכשהו חמק לכם בהאזנה, הקליפ, שבו שזורים קטעים מההפגנות על מותם של ג'ורג פלויד ובריאנה טיילור, לא מותיר הרבה מקום לספק. אבל Hopeful הוא לא שיר מחאה וזעם, אלא שיר עם מבט אופטימי לעתיד, לשלום ולתקווה. וכשהתקווה הזו עטופה במוזיקה כל כך יפה, לנו נשאר רק להגיד אמן וללחוץ פליי.


פרוטוקול בחירות העורכים

לשאלות ולשליחת חומרים: 88music@kan.org.il
(חומרים חדשים יש לשלוח בפורמט Mp3-320 בלבד)

למדור בחירות העורכים