חיילים אמריקנים באפגניסטן, ארכיון
צילום: אי-פי

"קיצוניים יותר מבעבר": חשש באפגניסטן מחזרת שלטון הטליבאן

בריאיון לכאן רשת ב ציין עיתונאי אפגני כי לאחר נסיגת כוחות צבא ארה"ב מאפגניסטן בתחילת השבוע, בקאבול הבירה אנשים מודאגים ומתחמשים: "אנחנו מאמינים שהטליבאן יהווה סכנה חמורה - לא רק לאפגניסטן אלא לאזור כולו"
השעה הבינלאומית
07 ביולי 2021
19:08

לאחר שכוחות צבא ארצות הברית יצאו שלשום (שני) בלילה מאפגניסטן, גובר החשש שהטליבאן יכבוש את המדינה. עיתונאי אפגני שחושש לחייו ועל כן התראיין לערן סיקורל בשעה הבין-לאומית בעילום שם, סיפר על הפחד הרב: "המצב בקאבול מעט מורכב, אנשים חוששים יותר בהשוואה לשאר המחוזות או הערים. קאבול יחסית בטוחה יותר, אבל יש חשש שהטליבאן או הקיצוניים עלולים להיכנס לבירה בקרוב, ולכן יש תחושה של פחד".

האזינו לריאיון עם העיתונאי האפגני בכאן רשת ב

לשאלה עד כמה בקרוב, השיב: "תשעה בספטמבר הוא המועד האחרון שבו האמריקנים צפויים לעזוב. לפני התאריך הזה הטליבאן לא ינסה לקחת אף אחת מהערים הגדולות, אך אנשים בהחלט חוששים שבסופו של דבר הם עלולים להיכנס לבירה", ציין.

העיתונאי נשאל האם המצב מתקדם לקראת מלחמה והשיב: "בסופו של דבר אם המדינה תקרוס, והטאליבן ישתלט על הבירה, תהיה מלחמת אזרחים. זה יהיה הטאליבן מול שלוש הקבוצות האתניות האחרות. כמו התרחיש שראינו בין 1996 ל-2001", הבהיר.

"אנשים מתחמשים, אבל לא בקאבול. יש הרבה התקוממויות באזורים אחרים של המדינה, בדרום-מזרח ובצפון-מזרח. אנשים תופסים נשק ונלחמים לצד הכוחות האפגניים. הם מוכנים להקריב את חייהם כדי להגן על 20 שנה של הישגים, על הזכויות הדמוקרטיות, זכויות האדם ועוד".

על יכולותיו של צבא אפגניסטן לגבור על טליבאן אמר: "עד עכשיו הצבא קיבל תמיכה לוגיסטית וגם מוסרית מהאמריקנים, אין להם את זה כרגע. צבא אפגניסטן איבד את התמיכה בעם. העם לא תמיד יכול לסמוך על ההנהגה. מבחינה לוגיסטית, הם לא יכולים להשיג תחמושת בזמן, אז הם צריכים לסגת".

"התירוץ של ארה"ב להיכנס למלחמה היה בין היתר לעזור לאישה האפגאנית לצאת ממעשי הזוועה של הטאליבן - שרוצה למחוק הכול ולהחיל את חוקי השריעה"

לגביי מצב הנשים במדינה אמר כי "הטליבאן עשה הרבה מעשי זוועה, לא רק נגד נשים, אלא לכלל האוכלוסייה במדינה. זכויות נשים זה בהחלט אחד הנושאים העיקריים שאנחנו חוששים לגביהם, גם הקהילה הבינלאומית", ציין והרחיב: "התירוץ של ארה"ב להיכנס למלחמה בשנת 2001 היה בין היתר זכויות נשים - לעזור לאישה האפגאנית לצאת ממעשי הזוועה של הטאליבן, אך מאז, ב-20 השנים האחרונות ארה"ב והקהילה הבינלאומית העצימו מאוד את הנשים כאן. נשים נהנות מזכויות פוליטיות רבות יותר - אזרחיות כמו גם כלכליות. הטליבאן רוצה למחוק הכול, הם רק רוצים להחיל את חוקי השריעה. אנחנו שומעים ממחוזות שהם שולטים בהם שהם לא מאפשרים לנשים להסתובב חופשי, הם רוצים קרוב משפחה שילווה אותן מחוץ לבית. את מה שהם עשו בשנת 2010 ו-2001 הם עושים שוב".

"אנשים מקווים שהטליבאן השתנה במהלך 20 השנים האחרונות, אך האידיאולוגיה שלהם עדיין זהה, הם עדיין רוצים ליישם את חוק השריעה. אנחנו מאמינים שהם קיצוניים יותר מבעבר ושהם יהוו סכנה חמורה, לא רק לאפגניסטן אלא לאזור כולו".

על תמיכת הציבור האפגני בטליבאן אמר: "אולי 5% מהאוכלוסייה תומכים בהם. כך שבסופו של דבר בתרחיש שבו הממשלה תקרוס, או שהטליבאן ישתלט על הבירה - תהיה התנגדות בחלקים מסוימים באפגניסטן, זו מדינה רב-אתנית, כך שהם יתמודדו עם התנגדות קשה מאוד. לא יהיה שלום עד שהם יגיעו להסכם".

על הקשר בין הטאליבן לאל-קאעידה אמר: "אלו שני צדדים של אותו מטבע. הייתי אומר שאלה שתי אידאולוגיות שמסייעות זו לזו במהלך כל השנים האלה. אפילו אם כרגע הם טוענים שהם לא - זה פשוט לא נכון. הטליבאן עדיין בקשר עם אל-קאעידה והדיווחים שאנחנו מקבלים כרגע הם על הרבה מאוד לוחמים זרים שפועלים או נלחמים למען הטליבאן בקו החזית. רק אתמול, שמענו במחוז בדאקשאן על שכירי חרב צ'צ'נים שנהרגו. גם אויגורים סיניים ופקיסטנים מווזיריסטן הם חזיתות שנלחמות למעןהטליבאן. ישנן קבוצות רבות שנלחמות בשורות הטאליבן נגד ממשלת אפגניסטן", הסביר.

עוד אמר כי ממשלת אפגניסטן אינה נהנית מתמיכת העם: "אנשים לא סומכים עליהם, ובכל זאת, הם לא רוצים את שלטון הטליבאן ולכן הם יעמדו לצד הכוחות האפגניים נגד הטאליבן למרות הכל. אנשים אוספים נשק, ונחושים להגן על הישגים של 20 שנה", סיכם.