מחסום לבדיקת מסמכי קורונה
צילום: פלאש 90

האזהרה של אלרעי פרייס: בלי שינוי במדיניות - אנחנו בדרך לסגר

ראש שירותי בריאות הציבור לכאן חדשות: יש לעשות צעדים מדודים לצמצום התחלואה כבר עכשיו. אם נחכה לעלייה במספר החולים במצב קשה - יהיה מאוחר מדי להשתמש בתו הירוק, הסגול ובבדיקות המהירות • גורמים בדיונים: אם תחזית העלייה במספר החולים תתממש - יהיה קושי לפתוח את שנת הלימודים כסדרה
קטי דור, עמיחי שטיין וליאל קייזר
08 ביולי 2021
19:56
עודכן ב 20:38

אזהרת הסגר: במשרד הבריאות מתריעים כי בלי שינוי מדיניות של קבינט הקורונה, ישראל בדרך לסגר. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה לכאן חדשות שיש לעשות צעדים מדודים לצמצום התחלואה כבר עכשיו. "אם מפסיקים להתייחס למדד של מספר המאומתים, ומתייחסים רק למספר החולים במצב קשה - המשמעות היא להתייחס לקורונה כאילו היא שפעת", התריעה. 

עוד הסבירה אלרעי פרייס כי במצב בו יהיו אלפי מאומתים ליום ומספר גבוה של חולים במצב קשה, לא יהיו במשרד הבריאות כלי עבודה רלוונטים כמו תו ירוק וסגול וריבוי בדיקות מהירות כפי שיש היום, ומסיבה זו ניאלץ להגיע לסגר, לדבריה.

איך לנצח מגפה? חובת ההוכחה של ראש הממשלה בנט | שאול אמסטרדמסקי

"לחיות עם הקורונה זה אומר לבצע בדיקות בכל מקום שיש בו סיכון לכניסת לא מחוסנים - בדיקות מהירות על חשבון המדינה, בדיוק כמו שעושים באנגליה. בלי לצמצם תפוסה ובלי לסגור מקומות, רק לבצע המון בדיקות", המשיכה ד"ר אלרעי פרייס. "בהמשך כשירצו לעשות את הצעדים האלה למניעת התחלואה זה כבר יהיה מאוחר מדי - ויישאר רק הגרזן של סגר".

דבריה של ראש שירותי בריאות הציבור משקפים את התסכול במשרד הבריאות מהחלטת קבינט הקורונה להתעלם ממספר המאומתים ולהתחשב רק במספר החולים הקשים בשיקולים להטלת הגבלות - החלטה שקוממה חלק מבכירי המשרד.

בכירים במשרד מסרו לכאן חדשות כי הצפי לעלייה בתחלואה הוא אלף נדבקים ליום בשבוע הבא. בהסתמך על מקדם ההדבקה, ההערכה היא שמספר החולים הקשים ליום יגיע ל-15 עד 20 בני אדם.

הקורונה שלך חזרה | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום" עם מיכל רשף וד"ר אורן קובילר

בתוך כך, דוח מעבדה חדש קובע כי מנת חיסון אחת "מגינה בקושי" מפני הידבקות בנגיף קורונה. מדובר בדוח שעבר ביקורת עמיתים ופורסם בגיליון המדעי "נייצ'ר", על זן הדלתא המתפשט במהירות בעולם. החוקרים מצרפת מצאו כי הזן מכיל מוטציות המסייעות לו "לחמוק" מהנוגדנים שנוצרו על ידי חיסונים או בעקבות הידבקות בקורונה. יחד עם זאת, נמצא כי מי שמחוסן בשתי מנות חיסון של פייזר או אסטרהזניקה אמור להיות ב"הגנה מספקת" מפני הווריאנט. 

עד כמה קרוב היום בו תהיה מנת חיסון שלישית?

ראש הממשלה נפתלי בנט קיים הערב התייעצות נוספת עם משרדי הבריאות האוצר והמל"ל, בשאלה האם לחסן את כל המחוסנים במנה שלישית. בסיום הדיון הוחלט להמתין לתוצאות ניסויים שעורכים חברת פייזר ומנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) בדבר הירידה בחיסוניות המחוסנים, וכן לתוצאות בדיקה שנערכת מטעם משרד הבריאות על הירידה בחיסוניות הישראלים המחוסנים. עוד החליטו הבכירים לבחון את הקדמת האספקה של מיליוני מנות חיסון של חברת פייזר, שאמורות להיות מסופקות בינואר ופברואר - לטובת חיסון נוסף בחודשים הקרובים.

תחושת דה ז'ה וו: איך תיפתח מערכת החינוך בצל העלייה בתחלואה?

במשרד החינוך יציגו בשבוע הבא תרחישים שונים לפתיחת מערכת החינוך בצל תחלואת הקורונה - כך פורסם בחדשות הערב. התוכנית תציג תרחישי שונים לפתיחת השנה, על פי מצב התחלואה, ותוצג בהמשך לקבינט.

בדיונים בימים האחרונים, שלא נערכו במשרד החינוך, טענו כמה גורמים כי אם תחזית העלייה במספר החולים תתממש - יהיה קושי לפתוח את שנת הלימודים כסדרה.

בסביבתה של שרת החינוך יפעת שאשא ביטון התייחסו לדברים: "כל יום יש הערכת מצב והיערכות לפתיחת השנה. משרד החינוך מטפל טיפול ממוקד במקום שיש תחלואה. כדאי להפסיק את חוסר הוודאות לילדים. נשמור עליהם, אך בניגוד לגורמים שונים - לא מכניסים את המערכת ללחץ".