ביידן בנאום בבית הלבן
צילום: רויטרס

ביידן: "לא אשלח עוד דור של אמריקנים לאפגניסטן"

נשיא ארה"ב הודיע בנאום מיוחד כי האמריקנים ייסוגו מאפגינסטן ב-31 באוגוסט כמתוכנן: "ארה״ב לא יכולה להשאר כבולה למדיניות שמשקפות עולם של לפני 20 שנה״
נתן גוטמן
09 ביולי 2021
00:38

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נשא הערב (חמישי) נאום מיוחד בנוגע לנסיגת חיילי הצבא האמריקני מאפגניסטן. ביידן אמר בנאום כי המשימה הצבאית במדינה תסתיים כמתוכנן ב-31 באוגוסט וכי קצב הוצאת הכוחות מהמדיה גבר, מתוך שיקול שככל שהנסיגה תהיה מהירה, כך יופחת הסיכון לפגיעה בחיילים. 

ביידן הדגיש כי ארה״ב השיגה את מטרותיה באפגניסטאן - תפיסת הטרוריסטים שביצעו את פיגועי הטרור של ה-11 בספטמבר ומניעת הפיכת המדינה לבסיס טרור נגד ארה״ב. ״אני לא אשלח עוד דור של אמריקנים למלחמה נוספת באפגניסטאן. ארה״ב לא יכולה להשאר כבולה למדיניות שמשקפות עולם של לפני 20 שנה״, אמר ביידן בנאום שנשא בבית הלבן.

ביידן דחה את הביקורת לפיה נסיגה אמריקנית כעת תוביל להשתלטות של הטליבן על המדינה ואמר כי הצבא האפגני מסוגל להתמודד עם הטליבן. ״איני סומך על הטליבן״, הבהיר ביידן, ״אבל אני סומך על היכולות של הצבא האפגני שמצוייד טוב יותר ומוכשר יותר לניהול מלחמה״. הוא אמר כי על הממשלה האפגנית להתאחד ולהגיע להבנות עם הטליבן.

בהמשך הבטיח כי ארה״ב תוסיף לסייע צבאית ואזרחית לאפגנניסטאן ואמר כי אמריקה תעזור למי ששיתף פעולה עמה להגר לארה״ב. ״יש לכם בית בארה״ב אם תרצו. נעמוד לצידכם כפי שעמדתם לצידנו״.