מנות חיסון של פייזר
צילום: גטי אימג'ס

פייזר תבקש אישור מה-FDA למתן מנת חיסון שלישית

חברת התרופות האמריקנית תבקש את אישור החירום בחודש הבא. מנתונים מוקדמים ממחקר שערכה עולה כי מתן מנת חיסון נוספת תוך שישה עד שמונה חודשים מהמנה השנייה תשפר משמעותית את ההגנה מפני הנגיף
נתן גוטמן
09 ביולי 2021
01:02

פייזר הודיעה כי בכוונתה לבקש אישור חירום מה-FDA האמריקני למתן מנת חיסון שלישית מהחיסון לקורונה שפיתחה, בהתבסס על נתונים מוקדמים לפיהם תשפר משמעותית את ההגנה מפני הנגיף, כך אמר הלילה (שישי) ראש מחלקת המחקר בחברה מיקאל דולסטן, בריאיון לסוכנות הידיעות אי-פי. 

פייזר צפויה לבקש להעניק את מנת החיסון השלישית בין חצי שנה לשמונה חודשים לאחר קבלת שתי מנות החיסון הראשונות. עוד עולה מנתוני המחקר שעשתה בנושא כי המנה השלישית תגביר את רמת הנוגדנים פי 5-10 מהרמה שמעניקות מנות החיסון הראשונות. 

הקורונה שלך חזרה | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום" עם מיכל רשף וד"ר אורן קובילר

חברת התרופות נמצאת כעת במגעים גם עם מדינות נוספות ועם האיחוד האירופי בנוגע לתוצאות המחקר. דולסטן הוסיף כי בחברה מפרסמים את הנתונים המוקדמים, בעקבות הדאגה הגוברת סביב הווריאנטים השונים של נגיף קורונה, ביניהם זן הדלתא המדבק שמתפשט במהירות. דולסטן הצביע בנוסף בריאיון כי נתונים מישראל ומבריטניה מראים כי חיסון פייזר עמיד מאוד בפני זן הדלתא, אך הזן יכול לגרום להדבקה כשרמת הנוגדנים יורדת, על כן נחוצה מנת חיסון נוספת.

ב-FDA וב-CDC האמריקנים הגיבו להודעת פייזר ואמרו כי מי שחוסן בשתי מנות לא יידרש לקבל חיסון נוסף נכון לעכשיו, אך כי הן מוכנות למהלך שכזה אם וכאשר יוכח מדעית כי הוא נדרש. 

בינתיים בישראל, ראש הממשלה נפתלי בנט קיים אמש התייעצות נוספת עם משרדי הבריאות האוצר והמל"ל, בשאלה האם לחסן את כל המחוסנים במנה שלישית. בסיום הדיון הוחלט להמתין לתוצאות ניסויים שעורכים פייזר וה-FDA בדבר הירידה בחיסוניות המחוסנים, וכן לתוצאות בדיקה שנערכת מטעם משרד הבריאות על הירידה בחיסוניות הישראלים המחוסנים. עוד החליטו הבכירים לבחון את הקדמת האספקה של מיליוני מנות חיסון של חברת פייזר, שאמורות להיות מסופקות בינואר ופברואר - לטובת חיסון נוסף בחודשים הקרובים.