אוהדי נבחרת אנגליה בוומבלי, השבוע
צילום: רויטרס

איך הפכו הבריטים את הכדורגל לנחלת הכלל?

לקראת גמר היורו - הראשון בתולדותיה של אנגליה: איך כבשה בריטניה את העולם בעזרת הכדורגל, וכיצד נקמו בה מדינות העולם דרך המגרש?
עוד יום
09 ביולי 2021
07:53
עודכן ב 16:42

אין על כדורגל. איפה תוכלו למצוא משהו שמחבר בין מגדל תה באינדונזיה לזמר מטאל מאיסלנד, בין מוכר פלאפל ישראלי לדייג בדרום אפריקה? לא דת, לא מוסיקה - רק כדורגל. הספורט חוצה המגזרים והמדינות משוחק בעצם בכל מדינה בעולם, 210 ליתר דיוק. אפילו במדינות לא ריבוניות, כמו הרשות הפלסטינית וכורדיסטן, לכולן יש נבחרות לאומיות וליגות מקומיות. בכל משחק במונדיאל למשל, צופים כמיליארד איש. כ-250 מיליון שחקני כדורגל רשומים בהתאחדויות השונות ברחבי העולם.

האזינו להסכת "עוד יום"

אז איך הפך הכדורגל לענף הספורט הכי פופולרי? על ההישג הזה אחראית כמעט באופן בלעדי האימפריה הבריטית. הפעם בהסכת "עוד יום", אורי לביא ויואב זהבי יסבירו כיצד אנגליה, שביום ראשון תשחק לראשונה בגמר היורו מול נבחרת איטליה, הפכה את הכדורגל לנחלת הכלל ויבקרו בפרקים החשובים ביותר בהיסטוריה שלה עם המשחק. 

מלבד הנחלת השפה האנגלית, המטבע, האקדמיה ואפילו הגינונים והנימוסים הבריטיים, הכדורגל הוא אחת הירושות הכי בולטות מתקופת השליטה הבריטית בעשרות מדינות ברחבי העולם. גם בישראל, הכדורגל, שהיה קיים אמנם מתחילת המאה ה-20, קיבל דחיפה אדירה מהמנדט הבריטי, שלצד כבישים ורכבות בעצם קובע גם את המבנה לפיו ישחקו כדורגל במדינה. החל מהקמת הליגה בכדורגל, לשיטת חלוקת הנקודות ולמבנה גביע המדינה. הבריטים אפילו נרשמו לליגה הארצישראלית עם קבוצות של חיל האוויר הבריטי ושל המשטרה, וגם זכו באליפויות. 

אמנם העולם המערבי חייב המון לאימפריה הבריטית, כשהרבה אלמנטים בסיסיים מחיי היום יום שלנו התפתחו בזכותו. אבל מעבר לכך, האימפריה שיעבדה, ניצלה והתעללה בעמים שחיו תחת כיבושה. אז איך העולם החזיר להם? הוא פשוט גנב להם את הכדורגל. 

כך למשל במונדיאל 1966, הראשון והאחרון בו אנגליה זכתה, התבססה לראשונה שירת אוהדים במהלך משחקים, אבל לא בזכות האנגלים, אלא דווקא בזכות האוהדים הברזילאים שהגיעו עם כלי הקשה וציוד עידוד, והחלו לראשונה לשיר באצטדיונים, משם התפתחה תרבות האולטראס שהתפשטה בכל העולם, של ארגוני אוהדים שאחראים על השירים במשחק, יחד עם שלטים, דגלים וציוד פירוטכניקה וקיימת גם בישראל. אז לאנגליה יש חלק חשוב בהולדת תרבות העידוד, אך זו שקיימת בשאר המדינות, לא הצליחה להתפתח אצלה.

אז אנגליה היא אמנם הבית הרשמי של הכדורגל ואחראית על הפצתו והפיכתו לענף הספורט הפופולרי ביותר, אז מדוע בדרך כלל היא לא הכי טובה על המגרש? ב-1966 אמנם אנגליה זכתה במונדיאל, אך זה היה הגביע האחרון שזכתה בו בטורניר גדול וגורלם נחרץ להישאר עם זכרון מתוק אחד, כשבשנים שלאחר מכן היא לא מצליחה לשחזר את ההצלחה. גם ביורו 1996 שבו אירחה את הטורניר, נחקקה בזיכרון האוהדים טראומה בדמות הפסד בפנדלים לנבחרת גרמניה בחצי הגמר. האם ביום ראשון היא תרשום פרק נוסף בהיסטוריית הכדורגל המפוארת שלה?