דסטאו ביסט

"רצחו את אבא שלנו": 42 יום אחרי - משפחתו של דסטאו ביסט עדיין מחפשת תשובות

לפני כחודש וחצי, מעט אחרי מהומות "שומר החומות", נדרס דסטאו ביסט בן ה-74 על ידי שני רוכבי אופניים שנמלטו מהמקום. שבועיים לאחר מכן הוא נפטר מפצעיו. הדורסים עדיין לא נתפסו. במשפחתו מחפשים תשובות ובטוחים: אם לא היה אתיופי - הדורסים כבר היו נתפסים
מיכל רבינוביץ'
10 ביולי 2021
15:25
עודכן ב 20:57

לפני כחודש וחצי, מעט אחרי המהומות שהתפשטו במדינה בזמן מבצע "שומר החומות", ליווה דסטאו ביסט, בן 74 מרמלה, את אורחיו לתחנת האוטובוס. שני רוכבי אופניים פגעו בו ונמלטו מהמקום. כעבור שבועיים נפטר דסטאו מפצעיו בבית החולים. האירוע נחקר תחילה כתאונת דרכים, למרות שבמשפחתו טוענים כי מדובר ברצח על רקע לאומני. יותר מחודש וחצי לאחר מכן, הדורסים עדיין מסתובבים חופשי, למרות שהאירוע תועד במצלמות.

"כשלא מספרים לך את הסיפור זה עוד יותר קשה. רצחו את אבא שלנו", אמרה מולו ביסט, בתו של דסטאו. במשפחת ביסט מתקשים להשלים עם העובדה שעדיין לא נמצא האשם במות אביהם. אסף ביסט, בנו, אמר כי עדיין לא התאבל על אבא שלו, וכי במשפחה מפחדים מהיום שבו המשטרה תודיע להם כי לא מצאה חשודים בדריסה. הם בטוחים שאם לא היה אתיופי, כנראה שהמשטרה כבר היה תופסת את החשודים במעשה.

השבועות חולפים ומשפחת ביסט עדיין לא מקבלת תשובות, וחושדת כי המשטרה לא מטפלת באירוע כפי שהייתה יכולה. "הטענה של המשטרה היא שלא הצליחו עדיין לזהות את החשודים. ביפו תוך שעתיים הם הצליחו לאתר את החשוד", אמר משה שטה, חתנו של דסטאו. 

משפחת ביסט עלתה לישראל במבצע שלמה ב-1991. באתיופיה היה דסטאו מושל מחוז. כאן, בישראל, עבד בקוקה קולה עבור משכורת זעומה. בנו אסף מספר שזה לא השפיע על חיי המשפחה: "זה בן-אדם שניצח הכול, את העלייה הקשה, את קשיי הקליטה בישראל. הוא גידל ילדים במשכורת של 3,500 שקלים. עם כל זה הוא חינך אותנו כך שבחיים לא הרגשתי שחסר לי משהו". אסף הוסיף: "הורג אותי שהוא הלך בצורה הזאת. הכול הוא ניצח ובסוף ככה". לפני שלוש שנים חזר עם אלמו, אחיו הצעיר, לכפר שבו גדלו באתיופיה. דסטאו חלם לשפץ את הקברים היהודים שנותרו שם. הם חיפשו עדויות לחיים הקודמים בכפר, אך לא מצאו דבר פרט למצבות שבורות. 

ממשטרת ישראל נמסר: "האירוע נחקר על ידי צוות חקירה משולב, הן בציר הפלילי והן בציר התעבורתי. משטרת ישראל נמצאת בקשר עם המשפחה והמאמץ החקירתי יימשך ככל שיידרש בכדי להגיע לחקר האמת ולנסיבות האירוע".