חוזרים מחו"ל
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

מיום שישי הבא: כל החוזרים מחו"ל מחויבים בבידוד ל-24 שעות

אתמול אובחנו 450 נדבקים, מתוך יותר מ-71 אלף בדיקות • 39 חולים במצב קשה, מתוכם 12 מונשמים • חבר הוועדה המייעצת לניסויים קליניים בחיסוני קורונה: "איני חושב שחיסון גורף לכל האוכלוסייה צריך לעמוד על הפרק כרגע"
נוב ראובני
09 ביולי 2021
10:02
עודכן ב 12:56

משרד הבריאות עדכן היום (שישי) כי החל מיום שישי הבא, 16 ביולי, כל החוזרים מחוץ לארץ יחויבו בבידוד של 24 שעות, עד לתוצאות בדיקת הקורונה. בתוך כך, לאחר שלושה ימים רצופים מספר המאומתים לקורונה ירד מתחת ל-500. אתמול התגלו 450 נדבקים, מתוך 71,261 בדיקות. כמו כן, יש ירידה קלה בכמות החולים שבמצב קשה וכעת המספר עומד על 39, שמתוכם 12 מונשמים. 

עוד הוסיפו במשרד הבריאות כי החל מיום שני, 12 ביולי, יתווספו המדינות אוזבקיסטן ובלארוס לרשימת המדינות ברמת סיכון מרבי. המדינות מצטרפות לארגנטינה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו ורוסיה. לפי התקנות אסורה יציאת אזרחים ותושבים ישראלים למדינות אלו. כלל הנכנסים לישראל מהן מחויבים בבידוד.

כמו כן, מיום שישי הבא רשימת המדינות באזהרת מסע, הדורשות בידוד בחזרה לישראל, תכלול את: איחוד האמירויות, איי סיישל, אקוודור, אתיופיה, בוליביה, גואטמלה, הונדורס, זימבבואה, זמביה, נמיביה, פארגוואי, צ׳ילה, קולומביה, קוסטה ריקה, קירגיסטאן ותוניסיה.

חבר הוועדה המייעצת לניסויים קליניים בחיסוני קורונה, הפרופסור סיריל כהן, אמר כי לפני שנחסן את כל האוכלוסייה במנת חיסון שלישית לקורונה צריך לשאול את מי נחסן ועם מה. כהן, אימונולוג בכיר מהמחלקה לביולוגיה באוניברסיטת בר אילן אמר לליאת רגב בכאן רשת ב כי "איני חושב שחיסון גורף לכל האוכלוסייה צריך לעמוד על הפרק כרגע".

האזינו לריאיון עם הפרופ' כהן

הוא הסביר כי "למה לחסן עם אותו חיסון אם יודעים שיש וריאנט אחר שמשתולל כרגע, צריך להתאים את החיסון לזן כמו בשפעת". לדבריו, צריך להתקיים דיון בעניין משמעות המנה השלישית, למי תינתן ומה תהיה איכותה.

הלילה, פייזר הודיעה כי בכוונתה לבקש אישור חירום מה-FDA האמריקני למתן מנת חיסון שלישית מהחיסון לקורונה שפיתחה, בהתבסס על נתונים מוקדמים לפיהם תשפר משמעותית את ההגנה מפני הנגיף, כך אמר ראש מחלקת המחקר בחברה מיקאל דולסטן, בריאיון לסוכנות הידיעות אי-פי. 

פייזר צפויה לבקש להעניק את מנת החיסון השלישית בין חצי שנה לשמונה חודשים לאחר קבלת שתי מנות החיסון הראשונות. עוד עולה מנתוני המחקר שעשתה בנושא כי המנה השלישית תגביר את רמת הנוגדנים פי 5-10 מהרמה שמעניקות מנות החיסון הראשונות.

הקורונה שלך חזרה | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום" עם מיכל רשף וד"ר אורן קובילר

בינתיים בישראל, ראש הממשלה נפתלי בנט קיים אמש התייעצות נוספת עם משרדי הבריאות האוצר והמל"ל, בשאלה האם לחסן את כל המחוסנים במנה שלישית. בסיום הדיון הוחלט להמתין לתוצאות ניסויים שעורכים פייזר וה-FDA בדבר הירידה בחיסוניות המחוסנים, וכן לתוצאות בדיקה שנערכת מטעם משרד הבריאות על הירידה בחיסוניות הישראלים המחוסנים. עוד החליטו הבכירים לבחון את הקדמת האספקה של מיליוני מנות חיסון של חברת פייזר, שאמורות להיות מסופקות בינואר ופברואר - לטובת חיסון נוסף בחודשים הקרובים.

כמו כן, במשרד הבריאות מתריעים כי בלי שינוי מדיניות של קבינט הקורונה, ישראל בדרך לסגר. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אמש כי ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה לכאן חדשות שיש לעשות צעדים מדודים לצמצום התחלואה כבר עכשיו. "אם מפסיקים להתייחס למדד של מספר המאומתים, ומתייחסים רק למספר החולים במצב קשה - המשמעות היא להתייחס לקורונה כאילו היא שפעת", התריעה.

ירידה של 25% בחלוקת דוחות על הפרת בידוד

בשבוע הראשון של החודש ניכרת ירידה של 25% בחלוקת דוחות על הפרת בידוד, זאת לעומת סוף החודש שעבר. מתחילת החודש חולקו 75 דוחות על הפרת בידוד. בגין אי עטיית מסכות חולקו רק 26 דוחות אף שרבים בציבור אינם מקיימים את ההוראה לעטות מסכות בחללים סגורים.

שר הבריאות ניצן הורוביץ תקף השבוע בקבינט הקורונה את המשטרה על האכיפה החלקית שלה. במהלך הדיון זעם שר הבריאות על המתרחש ואמר כי למשרדו אין שוטרים ופקחים על מנת לאכוף את הבידוד - בעיה שחוזרת ועולה בדיוני הקבינט.