פעילות צה"ל
צילום: דובר צה"ל

חמ"ל משותף, מסוקים, רכבי שטח וטנקיסטיות ראשונות: המלחמה של צה"ל בהברחות בנגב

הברחות הסמים ואמצעי הלחימה בתקופה האחרונה עלולים לפגוע ביכולת של ישראל להגיב לאירוע ביטחוני בגבולות הדרום • תוכנית "מגן הנגב" של צה"ל והמשטרה תיצור שיתוף פעולה למיגור התופעה • גורם ביטחוני לכאן חדשות: שיתוף הפעולה בסיכול עם הירדנים "מצוין וחם", עם המצרים - "לא טוב"
איתי בלומנטל וכרמלה מנשה
11 ביולי 2021
15:00
עודכן ב 15:48

בשנים האחרונות מזהים במערכת הביטחון עלייה משמעותית בהברחות הפליליות של אמצעי לחימה וסמים בגבול ישראל-מצרים, מה שפוגע בביטחון השוטף, מפריע למאבק מול איומי הטרור, ומערער את המשילות הישראלית בנגב. כך, מצאו עצמם לוחמי צה"ל בשנה האחרונה מקדישים את מירב תשומת הלב לאורך גבול מצרים בניסיונות לסכל את ההברחות הללו – משימות שהיו בעבר תחת אחריות בלעדית של המשטרה.

‏15 הטנקיסטיות הראשונות של גדוד קרקל נכנסו היום לראשונה לתעסוקה מבצעית בהגנת הגבולות בחטיבת "פארן", סמוך לגבול ישראל-מצרים על טנקי מרכבה סימן 4. מדובר בצוותים מגדריים מלאים כשעל כל טנק תפקד מפקדת טנקים.

הטנקיסטיות, שעדיין נמצאות בפיילוט מטכ"לי, יפעלו בטנק מגדרי מלא כאשר על כל טנק תוצב מפקדת טנק, ועל המחלקה תפקד מפקדת מחלקת טנקים. בנוסף, הוכנסו לגזרה רכבי שטח חדישים, שמשמשים את כוחות צה"ל, משמר הגבול והיחידות המיוחדות, כדי לסייע במרדפים אחר המבריחים, בתנאים טופוגרפיים קשים ומורכבים בשטח המדברי.

הכוחות בשטח נשחקים

עשור אחרי הפיגוע הקשה בכביש 12 בגבול ישראל-מצרים, שגבה את חייהם של שישה אזרחים ישראלים, נראה כי מירב תשומת הלב הביטחונית מהצד הישראלי מוקדשת בשנים האחרונות נגד הפעילות הפלילית שהתפתחה באזור. ההבנה במערכת הביטחון היא שהפעילות הזו פוגעת בצורה דרמטית בביטחון השוטף, מאחר שהיא שוחקת את הכוחות בשטח, פוגעת בדריכות של התצפיות והלוחמים, ובכך עלולה להיפגע המוכנות להתמודדות בזמן אמת מול אירועי טרור מסיני.

הברחות בשווי 4 מיליארד שקלים

בשנים האחרונות, עם הירידה בכמות הפיגועים של דאעש נגד כוחות הביטחון של מצרים בסיני, מזהים בצה"ל שתעשיית הברחות הסמים והאמל"ח ממצרים לישראל הרימה את הראש מחדש. המגמה הגיעה לשיא ב-2019, אז נאמד שווי הברחות הסמים ממצרים בסכום של 4 מיליארד שקלים. בשנה שעברה עמדו שווי ההכנסות מסמים שהוברחו ממצרים בסכום של 1.86 מיליארד שקלים ואילו במחצית הראשונה של שנת 2021 עומד הסכום על כמה מאות מיליוני שקלים.

כחלק מפעילות אוגדה 80 לאורך הגבול עם מצרים וירדן, הוקם חמ"ל משותף למשטרה ולצה"ל בו עובר מידע בזמן אמת במטרה לסכל הברחות. אם בעבר שמר כל גוף ביטחוני את המידע לעצמו, כיום הגופים פועלים יחד, כאשר גם התצפיות הצה"ליות וגם פקחי רשות הטבע והגנים שמסיירים בשמורות הטבע ושטחי האש בנגב, לוקחים חלק בסיכול ההברחות הפליליות. זמן הברחת סמים בגבול עומד בממוצע על  5 דקות.

גורם ביטחוני אמר ל"כאן חדשות" כי בעוד שיתוף הפעולה בסיכול הברחות סמים ונשק עם הירדנים "מצוין וחם", שיתוף הפעולה עם המצרים "לא טוב, אך הוא הולך ומשתפר". מכיוון שכוחות צה"ל בגבול מצרים נאלצים לעיתים לסייע במעצר מבריחים, עוברים הלוחמים והלוחמות של חיל הגנת הגבולות הדרכות על ידי המשטרה כיצד לגשת לרכב, וכיצד להימנע מזיהום טביעות אצבעות - כדי לא לפגוע באיסוף הראיות. 

כך נראה המאמץ בגבול מצרים

לפני שלושה חודשים כחלק מהמאבק בתעשיית ההברחות הפליליות, פתחו המשטרה וצה"ל במבצע "מגן הנגב", למאבק בהברחות הסמים ממצרים, פריצה לבסיסים צבאיים בנגב והשמדת חממות סמים שהוקמו בתוך שטחי אש. אחד האירועים המשמעותיים במבצע התרחש ב-7 במאי, כאשר התצפיות זיהו תנועות חשודות של כלי רכב מהצד הישראלי ומהצד המצרי באזור פתחת ניצנה.

מסוק משטרתי עם מצלמה שידר בזמן אמת לכוחות על הקרקע את תנועת המבריחים, אך רכבם הצליח להימלט מהמחסום. מסוק "ינשוף" של צה"ל, שעליו כוח מסתערבים של מג"ב, הונחת בעומק השטח המדברי והצליח לעצור שני מבריחים, ואיתם 60 ק"ג סמים בשווי מיליוני שקלים.