חיסונים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בנט: סיכמתי עם מנכ"ל פייזר על הקדמת משלוח החיסונים

ראש הממשלה: בוחנים הגבלת אירועים רבי משתתפים, "אין שום סיבה להגיע לדקה ה-90 ואז לשלוף החלטות חפוזות" • שאשא ביטון בישיבת הממשלה: אנחנו מייצרים תמונה היסטרית. הורוביץ: לא נכון • שר הבריאות על העלייה בתחלואה: "עושים צעדים כדי שנוכל להמשיך לחיות עם הקורונה בלי מגבלות קשות מדי" • אתמול אובחנו 261 נדבקים חדשים בקורונה
גילי כהן, נוב ראובני ומיכאל שמש
11 ביולי 2021
07:38
עודכן ב 16:45

ראש הממשלה נפתלי בנט עדכן הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה כי סיכם עם מנכ"ל פייזר אלברט בורלא על הקדמת משלוח חיסוני החברה ל-1 באוגוסט. הוא הוסיף כי נבחנת הגבלת אירועים רבי משתתפים בשל העלייה בתחלואה. על האפשרות להגבלות בחגים ופתיחת שנת הלימודים אמר "אין שום סיבה להגיע לדקה ה-90 ואז לשלוף החלטות חפוזות כמו שראינו בעבר". 

בנט הוסיף על החיסונים: "יחד עם הקיים, זה מבטיח מרגע זה מלאי רציף של חיסונים במדינת ישראל. אני מבקש להדגיש – יש חיסונים לכולם. גם מנה ראשונה יש לנו כרגע במלאי וגם מנה שנייה שתגיע, כאמור, בתחילת אוגוסט. מי שעוד לא התחסן, צעירים ומבוגרים כאחד – צאו היום להתחסן. כל אחד שמתחסן, שומר גם על עצמו, גם על סבא וסבתא, וגם מאפשר למדינת ישראל להמשיך להתנהל בשגרה ללא סגרים". 

במהלך הישיבה התפתח ויכוח בין שרי הממשלה בשאלה אם צריך להרחיב את ההגבלות. ראש הממשלה בנט אמר כי הגל השני התפרץ אחרי החתונות, אך אין בכוונת הממשלה למנוע חתונות. "אנו מנסים באמצעים רבים למנוע הידבקות, לתת הגנה חזקה על האנשים הפגיעים".

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון אמרה: "הייתי נזהרת מהאמירה שהמדיניות שלנו שונה מהממשלה הקודמת, כי אנחנו בסוף משתמשים באותן פרדיגמות. אנחנו עם 500 מאומתים עם 84,000 בדיקות ואנחנו מציירים תמונה היסטרית". שר הבריאות ניצן הורוביץ מיהר להתנגד: "אי אפשר לומר שאנחנו מציירים תמונה היסטרית".

השרה שאשא ביטון המשיכה: "כשאנחנו מציגים מספר מאומתים צריך גם להסתכל על כמות הבדיקות. אנחנו שומעים שיח של הגבלות וצריכים להיות זהירים. ישב כאן בליצר ואמר שאם נכניס לבידוד מחוסנים, אז לא יהיה תמריץ להתחסן". השרה לשוויון חברתי מירב כהן אמרה: "בהיעדר וודאות, אנחנו צריכים ללכת על דברים שאנחנו יודעים שהם אפקטיביים. לא אומרת להיות היסטריים, אבל כן להיות ערניים".

על אף הצהרת בנט, בקופות החולים טרם קיבלו הנחיה לפתוח מחדש את זימון התורים לחיסון. ההערכה היא שזה יקרה היום או מחר, כשכלל הפרטים בעניין המשלוח שהוקדם ייסגרו באופן סופי. כמו כן, על אף אמירתו של שר הבריאות בכאן רשת ב שכבר היום מדוכאי חיסון יוכלו לקבל את המנה השלישית - בקופות ובבתי החולים טרם התקבלו הנחיות סופיות בעניין ולכן לא החל חיסונם. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "הנחיות מסודרות תצאנה לכל הגורמים הרלוונטיים היום".

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר הבוקר כי החל מהיום מדוכאי חיסון יוכלו לקבל מנה שלישית של החיסון נגד קורונה. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב הסביר הורוביץ כי מדובר באנשים שיש להם ירידה בחיסוניות על רקע רפואי, לדוגמה מושתלי איברים. בנוגע לחיסון כלל האוכלוסיה במנה שלישית הוא אמר כי הדבר עדיין בבדיקה. בתוך כך, אתמול אובחנו 261 נדבקים חדשים בקורונה. מספר החולים במצב קשה עומד על 44, 12 מהם מונשמים. 

האזינו לריאיון עם ניצן הורוביץ

על התמודדות משרד הבריאות עם ההתפרצות הוא הוסיף: "הקורונה תלווה אותנו לאורך זמן רב ואנחנו צריכים לפתח שגרת קורונה ולהמשיך לקיים את החיים שלנו בצל שלה. מה שמשרד הבריאות מקדם זה צעדים שיאפשרו לנו לנטר כל דבר שמגיע מחו"ל, וצעדים של בדיקות בכל מיני מקומות וניטור כדי שנוכל להמשיך לחיות עם הקורונה בלי מגבלות קשות מדי". 

האזינו לריאיון עם שרון אלרעי-פרייס