אול אמסטרדמסקי

המלחמה של ליברמן: איך אפשר לעודד גברים חרדים לצאת לעבוד?

שר האוצר החליט להפסיק את הסבסוד למעונות יום לאברכים. שאול חושב שלא משנה איזה צעד אחד ליברמן היה מביא - החרדים היו מוחים ומתנגדים, כי אף פעם אין באמת טיימינג טוב לבטל סבסוד כלשהו. ואם המצב הנוכחי לא יכול להימשך - הגיע הזמן לדבר על מה שכן אפשר לעשות, במקום על מה שלא
שאול אמסטרדמסקי
11 ביולי 2021
20:37

אביגדור ליברמן הכריז מלחמה על החרדים. זה לפחות מה שטוענות הכותרות של העיתונות החרדית בשבוע האחרון. אחרי ששר האוצר החליט להפסיק את הסבסוד למעונות יום לילדי אברכים החל מ-1 בספטמבר. והאמת? אני מסכים, זה אכן צעד דרסטי ודרקוני.

אני חושב שאפשר היה לעשות את זה אחרת. הייתי מנסה להביא חבילה שלמה, כזו שבצד אחד יש בה הורדת הגיל הפטור מגיוס לצה"ל לגיל 21, וגם מתן הכשרות ומלגות לגברים חרדים שרוצים לרכוש השכלה ולהיכנס לעבודה, וגם הרחבת החינוך החרדי הממלכתי, זה שלומדים בו גם לימודי קודש וגם לימודי חול - ליבה.

ולצד זאת לקצץ - לקצץ בקצבאות הילדים, לקצץ בתמיכות באברכים, דברים מהסוג הזה. אבל ליברמן לא עשה את כל זה. הוא הביא רק צעד אחד. ועכשיו, מלחמה. וכאן לב העניין, אני חושב. כי לא משנה איזה צעד אחד ליברמן היה מביא, החרדים מנגד ישר היו זועקים "מלחמה! גזרות שמד!", כי ואללה, אף פעם אין טיימינג טוב לבטל סבסוד כלשהו.

דרך החיים שהחרדים רוצים לחיות בה משפיעה על כולנו. ומאחר שהחלק של החברה החרדית מאוד מאוד גדל, אנחנו לא יכולים להמשיך להיות במצב שבו חצי מהגברים החרדים פשוט בוחרים לא לעבוד. אז אם הצעד של ליברמן לא מקובל עליכם, ולדעתכם הוא לא יעבוד, אני אשמח לשמוע מה אתם כן מציעים כי אחרת, רמת החיים שלי ושל הילדים שלי בעתיד תהיה נמוכה יותר, ועם זה, אני לא מוכן להשלים.