ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בג"ץ אישר פונדקאות לזוגות חד מיניים, מה הלאה?

בפסיקה דרמטית, קבעו השופטים כי החל מעוד חצי שנה - זוגות גאים וגברים יחידים יוכלו להביא ילד דרך הליך פונדקאות בישראל. זה אומר שנראה בקרוב נהירה של גברים גאים לבצע את ההליך בארץ? כנראה שלא, לפחות בשלב הראשון
איתי שיקמן
12 ביולי 2021
07:24

בפסיקה דרמטית ואחרי מאבק ארוך שנים, קבע אתמול (ראשון) בג"ץ כי החל מעוד חצי שנה – זוגות חד-מיניים וגברים יחידים יוכלו להביא ילד בפונדקאות בישראל. השאלה שעולה כרגע היא מה השלב הבא, והאם נראה נהירה של זוגות גברים גאים להליך פונדקאות כאן בישראל?

התשובה היא - כנראה שלא, או לפחות לא בשלב הראשון. בהשוואה לארצות הברית, גיאורגיה או למדינות במזרח, בארץ אין כמות גדולה של נשים שמוכנות להיות פונדקאיות. עם זאת, ייתכן והנתון הזה ישתנה עם פתיחת האפשרות לבני זוג הומואים או לגברים יחידניים.

עוד נתון שיש לקחת בחשבון היא עלות ההליך. כיום, הליך פונדקאות בארץ עולה כ-190 אלף שקלים ויש חשש שזוגות גברים שייכנסו "לשוק" יגרמו לעליית מחירים, שתפגע בנשים יחידניות ובמשפחות סטרייטים שכבר הוציאו סכומים גדולים על הליכי פריון והליכים דומים. הוועדה להסכם נשיאת עוברים במשרד הבריאות אמנם אמורה לאשר כל הליך שכזה, כשהסעיף הכספי הוא חלק מהאישורים, אך החוק לא ברור מספיק בנוגע להגבלה או לאחידות בתשלום ההוצאות.

באופן כללי, בוועדה לאישור הסכמי נשיאת עוברים לא עסקו עד כה באפשרויות ובהתקנת תקנות ושינוי נהלים. זאת על אף שבג"ץ פסק בנושא - גם אם באופן חלקי - לפני כשנה וחצי. לכן, העבודה האמיתית להוציא לפועל את קביעת בג"ץ מתחילה עכשיו, אך כפי שהצהיר שר הבריאות ניצן הורוביץ אתמול - היא תושלם בתוך חצי שנה לכל היותר.