מרחב הדיג
צילום: אי-פי

הדרג המדיני אישר: מרחב הדיג ברצועה יוגדל ויתאפשר מעבר סחורות דרך כרם שלום

דיווחים פלסטיניים: השליח הקטרי הגיע לרצועה, יפגש עם בכירי חמאס • אל-אחבאר: מצרים מעריכה שישראל תסכים להכניס את הכסף הקטרי ולהסיר את המגבלות על המעברים לעזה עד יום שני הבא
נורית יוחנן ושמעון מיג'אן
12 ביולי 2021
06:21
עודכן ב 09:00

הדרג המדיני אישר הבוקר (שני) צעדים אזרחיים לשיפור המצב ברצועת עזה, "לאור השקט הביטחוני שנשמר לאחרונה". לפי ההחלטה, מרחב הדיג יוגדל מ-9 ל-12 מייל; יתאפשר ייבוא ציוד רפואי, ציוד דיג, חומרי גלם לתעשייה וטקסטיל, מישראל לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלו; יותר ייצוא חקלאי וייצוא טקסטיל מהרצועה לשטח מדינת ישראל.

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו הבוקר כי השליח הקטרי לעזה, מוחמד אל-עמאדי, הגיע הלילה לרצועה. על פי הדיווחים, אל-עמאדי צפוי להיפגש עם בכירי חמאס ולדון עמם בשיקום הרצועה.

במקביל, העיתון הלבנוני "אל אחבאר" דיווח הלילה כי מצרים מעריכה שישראל תסכים להצעתה להכניס את הכסף הקטרי ולהסיר את המגבלות על המעברים לעזה לפני חג הקורבן שיחול ביום שני הבא בערב. על פי מצרים, אם הכסף לא יעבור לפני החג - הדבר עלול להוביל למתיחות מחודשת. עוד דווח בעיתון כי חמאס הודיע למתווכים על הסכמתו כי הכסף הקטרי יועבר דרך הבנקים ברצועה, כל עוד ישראל תשמור על הזרמה עקבית שלו מדי חודש.

העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" מדווח הבוקר כי הארגונים בעזה שוקלים לחדש את הפגנות הגדר לאחר חג הקורבן בשבוע הבא. בכיר הג'יהאד האיסלאמי, חאדר חביב, אמר לעיתון כי המשך העיכוב הישראלי בהסרת המגבלות על הרצועה יוביל את הארגונים לפעול באופן הדרגתי - בתחילה בפעולות דוגמת צעדות השיבה וחידוש העימותים הליליים על הגדר ובהמשך באמצעים קשים יותר.

אמש דווח ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי בימים הקרובים תצא בשנית משלחת ביטחונית בכירה למצרים, במסגרת הדיונים בנושא ההסדרה ברצועת עזה. בעשרת הימים האחרונים ביקרו במצרים שתי משלחות ישראליות, אחת שעסקה בסוגיית השבויים והנעדרים, ושנייה בנושא ההסדרה. אתמול עודכנו חברי הקבינט במגעים להסדרה ובניסיונות להביא לפתרון סוגיית הכסף הקטרי.

בשבוע שעבר פורסם לראשונה ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי בקטר דורשים חסות אמריקנית למנגנון העברת הכספים החדש לעזה, בטרם יסכימו לחדש את העברת הכספים. על פי הפרסום, בקטר מסרבים לחדש את העברת הכספים לרצועה ללא חסות זו.

עוד פורסם כי בקטר דורשים להסדיר את המנגנון החדש בפגישה מרובעת עם ארצות הברית, ישראל והאו"ם. על פי הפרסום, בקטר כועסים על גורמים בישראל, שהפנו אליהם האשמות בזמן מבצע "שומר החומות" והתנערו מהמנגנון על אף שתמכו בו בעבר.