נמל התעופה בבריסל
צילום: רויטרס

מנכ"ל משרד החוץ על התקרית הביטחונית בבריסל: אסור לזלזל ביריב האיראני

בריאיון לכאן רשת ב אמר אלון אושפיז כי "המערכה מול איראן ממושכת". על ביקור לפיד באיחוד האירופי אמר: "אירוע חשוב, ויש כמה דברים שאנחנו רוצים לקדם"
בחצי היום
12 ביולי 2021
12:46

בהתייחסות ראשונה של בכיר ישראלי לפעילות המיוחסת לאיראן בנמל התעופה בבריסל, אמר היום (שני) מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז: "אני חושב שלא צריך לזלזל ביריב האיראני. הם אנשים שמאוד נחושים לעשות רע, ולא צריך לזלזל בנחישות שלנו למנוע את זה. זו מערכה מאוד ממושכת". בריאיון לתוכנית בחצי היום עם גילי כהן בכאן רשת ב אמר אושפיז על איראן: "המדיניות של ישראל מתבססת על תפיסת איום מאוד ברורה, גם במה שקשור ליכולות צבאיות וגרעיניות".

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד החוץ בכאן רשת ב

ביום שישי האחרון נחשף כי יום קודם לכן פונו שני אולמות בנמל התעופה בבריסל בעקבות מזוודה חשודה, ובכאן חדשות פורסם כי בישראל סבורים שגורמים איראניים הם שהשאירו את המזוודה, בניסיון לבדוק את סידורי האבטחה לקראת פיגוע טרור אפשרי נגד ישראלים. עוד פורסם בכאן חדשות כי לאחרונה זיהתה מערכת הביטחון של ישראל עליית מדרגה בניסיונות האיראניים לבצע פיגועים נגד תיירים ישראלים בחוץ לארץ.

בריאיון עמו התייחס מנכ"ל משרד החוץ גם לביקורו של השר יאיר לפיד באיחוד האירופי: "זה אירוע מאוד חשוב שמסמל שני דברים - רצון אמיתי של האיחוד להקשיב לישראל בשורה של נושאים, והרצון שלנו להכיר בחשיבות של היחסים בינינו בכל המישורים.

"יש כמה דברים שאנחנו רוצים לקדם, ביניהם משא ומתן על הסכם שיתוף פעולה בתרבות. ייתכן שנוכל לקדם גם שיתופי פעולה בביטחון וסייבר".

בתוך כך, גורם בכיר באיחוד האירופי אמר היום לכאן חדשות על ביקור לפיד כי "ישנה אווירה טובה מבחינת הרצון לפתוח דף חדש ביחסי ישראל והאיחוד האירופי. לפיד נתפס כבעל רצון לבנות מערכת יחסים טובה ולקדם מעורבות של האיחוד האירופי בנושאים שונים, ולכן הציפיות הן לדינמיקה חדשה ביחסים בין ישראל לאיחוד".

על ביקור המשלחות הישראליות במצרים בימים האחרונים אמר אושפיז כי "היו פגישות מאוד חשובות בגלל שהן כללו המון נושאים, כולל היחסים הבילטרליים וכיצד לתת להם ביטוי פומבי. אני לא חושב שהנושא העזתי הוא מכשול בין הצדדים. הקו הישראלי של 'מה שהיה הוא לא מה שיהיה', ומדיניות שבה מוכנים לעשות יותר בנושא ההומניטרי – זה קו שמתקבל. כך גם נושא השבויים והנעדרים מאוד מרכזי במדיניות הישראלית. כל בני השיח שלנו יודעים שזה נושא שמאוד חשוב לנו".