נפתלי בנט
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

חמוצים 2.0 | הזווית

הפתרון של בנט למתקפות של ח"כים מהאופוזיציה – לגלות להם שהפכו לקוטרים. כנראה שמספסלי האופוזיציה המרמור נעשה יותר נוח
מערכת כאן חדשות
13 ביולי 2021
07:32

נדמה שגם לאחר שהחליף אותו, בנימין נתניהו ממשיך להיות האתגר הכי גדול של ראש הממשלה נפתלי בנט. אתמול בנט שלף מעל בימת המליאה טריק חדש-ישן, שלמד מלא אחר מנתניהו – "נאום החמוצים, גרסת 2021". ראש הממשלה הטיח בפני חברי האופוזיציה והעומד בראשם: "מה שאתם הזנחתם, אנחנו מתקנים, ואתם החמוצים החדשים. רק מקטרים, מייללים ומתבכיינים".

הנאום של בנט כלל ביקורת על התנהלות נתניהו כראש ממשלה – "לא על כל שיחה עם אלברט בורלא צריך לערוך מסיבת עיתונאים". עוד הוא טען שאם קודמו בתפקיד היה חותם על עסקת חילופי חיסונים מול קוריאה הדרומית, כמו זו שהוא חתם עליה, הוא היה מתפרץ לשידורי הטלוויזיה ולוקח את כל הקרדיט.

ראש הממשלה לא התעלם מהמתקפה הבלתי פוסקת של האופוזיציה נגד שיתוף הפעולה עם רע"ם, והלם בעצמו: "במשך שנתיים בנו בליכוד מערכת יחסים עמוקה ומשמעותית עם ח"כ עבאס. אבל הם החביאו את זה. הם הלכו כגנבים בחשיכה לפגוש את מנסור. זה אומר בשפה עממית שאתה לא גבר". גם יו"ר רע"ם עצמו פנה לליכוד בנאומו בכנסת: "אי אפשר להתגאות שעשיתם וקידמתם את המגזר, ולתקוף את הממשלה החדשה כי היא מתכוונת לקדם תוכנית כלכלית בנושא".

כצפוי, ראש האופוזיציה נתניהו, שעלה לנאום אחרי בנט, לא נשאר חייב. "איך הצלחתם בזמן כל כך קצר לקלקל כל כך מהר את ההצלחה שלנו במאבק נגד הקורונה?", שאל בפתח דבריו. "הבאנו לסגירת מחלקות קורונה, אתם גרמתם לפתיחתן. הורדנו את המסכות, אתם החזרתם אותן. במקום לבלום את הזן ההודי הצטלמתם איתו סלפי בנתב"ג.

"הפקרתם את המאבק נגד איראן", המשיך ראש האופוזיציה. "בנט עומד כאן כולו נפוח, אבל למעשה יש כאן שמונה ממשלות. התפקיד שלו הוא להיות ראש ממשלה ייצוגי כדי להעביר את השלטון ללפיד שהוא ראש הממשלה האמיתי. הוא ראש ממשלה בובה". 

בנט נכנס לדמות | האזינו לעוד יום 

את נאום החמוצים המקורי נשא נתניהו באוקטובר 2017, בפתיחת מושב החורף של הכנסת. אז בנט היה חלק מהקואליציה כשעמד בראשות הבית היהודי. ראש האופוזיציה היה לא אחר מנשיא המדינה - יצחק הרצוג. "תעשיית הדכדוך אפילו הצמיחה ענף חדש – ענף החמוצים", אמר נתניהו. "הם תמיד מתארים את המצב כשאנחנו בשלטון כדכדוך מתמשך וקיפאון. במקום דרוך". 

נאום החמוצים המקורי

מהצד השני: גם חוק העריקים מקבל סרט המשך 

קצת מתחת לאף שלנו, הקואליציה - ששונאת עריקים שפורשים ממפלגות - העבירה חוק לפיצול סיעות הכנסת, שמקל על עריקים לפרוש ממפלגות. עד היום החוק אפשר פיצול רק אם קבוצת העריקים מהווה שליש מהסיעה הקיימת, לפי החוק החדש ניתן להסתפק בארבעה חברי כנסת בלבד. 

אם הליכוד היה מאשר חוק לפיצול מפלגות - היה יותר רעש? ובכן, יש לזה תקדים. ב-2009 נתניהו קידם חוק דומה כדי לאפשר לשאול מופז לפרוש ממפלגת קדימה ולקחת איתו עוד שישה חברי כנסת. רק שאז הסערה התקשורתית סביב החוק הייתה הרבה יותר גדולה. ולנו נותר לבקש – מצאו את ההבדלים. 

מי שמאמין לא מפחד (ללכת לבג"ץ) 

גם בסיעת הליכוד לא הכול ורוד. אתמול פרץ ויכוח פנימי בשאלה אם  לפנות לבג"ץ כדי שיתערב בצעדי הקואליציה, בעיקר בענייני חלוקת התפקידים בכנסת. אמש פורסם בחדשות הערב שחברת הכנסת מירי רגב תמכה במהלך וטענה: "מעולם הכנסת לא נהגה ככה כלפי אופוזיציה, לאופוזיציה יש תפקיד חשוב ואי אפשר לדרוס אותנו". 

חבר הכנסת דוד אמסלם התנגד לה בחריפות וטען: "לא משנה מה – אסור לנו לפנות לבג"ץ, אנחנו לא מאמינים בו". לאורך שנות שלטונה של הליכוד דאגו חברי המפלגה להתנגד נחרצות להתערבות בג"ץ בהחלטות הכנסת והממשלה, ונראה שאמסלם לא מוכן לשנות את הכללים גם מספסלי האופוזיציה.